BRISEL, Bonusi za bankare trebalo bi da odražavaju rezultate banaka koje vode, a otpremnine ne smiju nagrađivati neuspjeh, pokazuje neobavezujući nacrt smjernica čije usvajanje sprema Evropska komisija.
Brisel bi trebalo da usvoji smjernice ove sedmice i njima pokaže da je izvukao pouku iz finansijske krize koja je izazvala bijes u nekoliko članica EU, gdje su bankari primili velikodušne otpremnine uprkos tome što su njihove banke preživjele isključivo zahvaljujući državnoj pomoći. Dva paketa smjernica, formalno uobličenih u preporuke, nemaju obavezujući karakter za članice i slične su se inicijative u prošlosti uglavnom rasplinjavale bez ikakvih konkretnih rezultata. Iako je bilo zahtjeva da Komisija uobliči prijedlog obavezujućih propisa, njeni funkcioneri sumnjaju da EU ima pravna ovlaštenja za regulativu na području zemalja članica.
Među glavnim elementima smjernica ističe se zahtjev bankama da u okviru politike isplate plata odrede plafon za varijabilnu komponentu tačno određenim procentom ukupne plate. Takođe, banke bi trebalo da budu u poziciji da u cjelosti i djelimično uskrate bonus ako menadžeri ne ispunjavaju kriterijume u vezi s poslovanjem. Bankama se sugeriše da bi trebalo da ukinu bonuse ako se nađu u ozbiljnim problemima, odnosno da bi veliki dio bonusa trebalo da bude odgođen, uz definisan minimalni period odgode. Visina otpremnine trebalo bi da bude uslovljena postignutim rezultatima u dužem vremenskom razdoblju, pri čemu se ne bi smio nagrađivati neuspjeh. Bankari bi, takođe, mogli biti prisiljeni da vrate bonuse, isplaćene na osnovu rezultata koji su se naknadno pokazali netačnim.