RIM, Evropska centralna banka (ECB) i Uprava federalnih rezervi SAD (FED) su ” u različitoj situaciji”, kad je riječ o određivanju kamatnih stopa, upozorio je član najužeg rukovodstva ECB Lorenco Bini Smagi.
Bini Smagi je ocijenio, komentarišući za rimski dnevnik “Il Mesjađero” razloge zbog kojih je FED ove sedmice snizio baznu kamatu na gotovo nulti nivo, da je situacija na kreditnom tržištu u SAD lošija nego u Evropi.
On je precizirao da uprkos drastičnom padu bazne kamate FED – a na svega nula do 0,25 odsto (prema 2,5 procenata koliko iznosi ista kamata ECB), cijena zaduživanja u SAD, za biznismene i potrošače, ostaje i dalje visoka.
“Mi ne smemo zaboraviti da je tekuća kriza nastala u periodu kada su kamate bile veoma niske u vrlo dugom vremenskom periodu”, upozorio je italijanski centralni bankar.
Bini Smagi ističe da finansijska tržišta sada pokazuju “znakove laganog i postepenog pada”.
On je u isto vreme kazao da međubankarske interesne stope treba brže da opadnu ispod nivoa zvaničnih kamata ECB.
Bini Smagi je izrazio sumnju da je Euribor, referentna međubankarska kamata u na evropskom tržištu, bila “transparentna” i da tačno održava međubankarske transakcije.
Banke bi trebalo, prema rečima Bini Smagija, odmah da dostave više kreditnih sredstava potrošačima, jer limitiranje kredita podstiče finansijsku krizu i otežava položaj realne ekonomije.
Veće učešće javnog sektora u kapitalu banaka povećalo bi povjerenje u bankarski sistem, ocijenio je Bini Smagi, uz poziv bankarskom sektoru da poradi na jačanju vlastitog kapitalnog potencijala korišćenjem svih raspoloživih izvora.
Bini Smagi smatra da bi ECB trebalo da igra značajniju ulogu u obavljanju finansijske super – kontrole u zemljama zone evra, na koje se proteže bančina nadležnost.
Značajno poboljšanje treba ostvariti i između kreditnog tržišta u cjelini i pojedinačnih finansijskih institucija, smatra Bini Smagi.
Kritike na račun ECB zbog toga što je u julu odlučila da uveća baznu kamatu iako je finansijska kriza već počela da se osjeća u Evropi, Bini Smagi je odbacio, ocjenivši da su više bančine kamate pomogle bržem obranju inflacije u 15 – članoj zoni evra.