VAŠINGTON/BRISEL, Najavom sankcija čitavim sektorima ruske ekonomije SAD potkopavaju privredu niza članica EU, a neke od njih već su najavile da će od Unije tražiti odštetu ukoliko se i Brisel pridruži američkim nastojanjima – navode ekonomski analitičari.
Zapadni mediji komentarišu da najave predsjednika SAD Baraka Obame u vezi sa dodatnim ekonomskim sankcijama mogu još više da iskomplikuju situaciju u samom zapadnom bloku.
Pitanje sankcija protiv Moskve već je ozbiljno podijelilo EU, a dalja ratoborna dejstva Vašingtona mogu da ekonomski “udare” i po EU. Ali, možda to i jeste glavni cilj SAD – komentarišu ruski mediji.
“Glas Rusije” ocjenjuje da je Obama pretrpio neuspjeh u reformisanju sistema zdravstva i balansiranju državnog budžeta i sada mora hitno da traži biračke rezerve za svoju Demokratsku stranku.
Šta u praksi znače sankcije protiv čitavih sektora ruske privrede?
Potkopavanje čitavog kompleksa trgovinsko-ekonomskih veza Rusije i EU u energetici, saobraćajnoj, infrastrukturnoj, raketno-kosmičkoj sferi, građevinskoj industriji, metalurgiji, mašingoradnji i konačno turizmu.
Pri tome, snažnije od drugih stradaće ekonomija onih država koje su istorijski tješnje vezane za Rusiju. A to nisu samo države centralne i istočne Evrope, već i Njemačka, Francuska, Španija i Italija.
Nije slučajna sve veća zabrinutost u Njemačkoj. U januaru 2014. godine predsjednik Joahim Gauk potvrdio je da zavisnost ekonomije zemlje od spoljne trgovine zahtijeva osiguranje pristupa spoljnim tržištima, stabilnost u zoni njemačkih spoljnotrgovinskih interesa i odlučnije vođstvo u poslu produbljivanja međunarodne saradnje.
Posljednja teza jasno je aludirala na nezadovoljstvo američkim liderstvom u svjetskim poslovima.
Nije slučajno što je upravo Njemačka, prema podacima španskog lista “El pais”, stala na čelo tabora zemalja u redovima EU koje se negativno odnose prema antiruskim sankcijama. Među njima su Španija, Italija i djelimično Francuska.
Niz zemalja EU već je dalo na znanje Briselu da će zatražiti od njega kompenzaciju gubitaka zbog sankcija. List “El pais” ubraja u tu grupu Bugarsku, Mađarsku i Rumuniju.
MMF je postavio perspektive razvoja situacije u regionu centralne i istočne Evrope u direktnu vezu sa daljim razvojem situacije u Ukrajini. Eskalacija poltičke krize u Ukrajini nosi nove rizike za čitav region, uvjereni su eksperti MMF-a.
Žestoke izjave koje se čuju u Vašingtonu potkopavaju normalne uslove za trgovinu – upozorava analitičar Kompanije IG u Melburnu Ivan Lukas, a prenosi “Asošijeted pres”.