MINHEN, Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik rekao je da bi se Evropljani ove godine mogli okrenuti protiv Njemačke zbog njenog odnosa prema dužničkoj krizi u evrozoni.
On je pozvao Berlin da pruži više podrške poljuljanim članicama tog monetarnog bloka – Italiji i Španiji.
Zelik je u govoru na Konferenciji o bezbjednosti u Minhenu rekao da bi “2012. mogla da bude godina u kojoj će Njemačka postati lider u Evropi ili … u kojoj će Njemačka posrnuti i privući gnjev Evropljana”.
“Ako se Njemačka na kraju 2012. bude povezivala samo sa strogim mjerama štednje i ključne članice ne budu zadobile političku podršku za te ekonomske akcije, tada bi Njemačka mogla da postane meta gnjeva”, ukazao je Zelik.
On je dodao da ostale zemlje, uključujući tržišta u naglom usponu, nisu shvatile zašto Njemačka nije rada da ulije više novca u iznalaženje rješenja za dužničku krizu.
Tržišta u usponu gledaju na Njemačku “sa izvjesnom konfuzijom, zatim sa frustracijom i onda s prezirom”, dodao je on.
Zelik je predočio da mu je jedan visoki kineski zvaničnik nedavno rekao: “Zašto bih ja djelovao ako Njemačka nije dovoljno zabrinuta da bi djelovala?”, prenijela je francuska agencija AFP.
“Liderstvo podrazumijeva utvrđivanje kursa ka pružanju podrške i inicijativa – prije svega za Italiju i Španiju koje su ovdje od fundamentalno klritičnog značaja – ukoliko one sprovedu fiskalnu disciplinu i strukturalne reforme”, rekao je Zelik.
“Ne kažem vam da bacite novac. Kažem da im unaprijed jasno stavite do znanja da će ga dobiti ako djeluju”, dodao je šef Svjetske banke.
Kancelarka Njemačke Angela Merkel je pod velikim pritiskom da izdvoji više novca za spasavanje finansijski ugroženih članica zone evra, ali je ona ostala nepokolebljiva, ukazujući da su sadašnji mehanizmi za spasavanje dovoljni.
Posljednjih dana njemačka suprematija je bila tema na mnogim skupovima. Učesnici 48. međunarodne konferencije o sigurnosti, eksperti i visoki političari iz sedamdesetak zemalja raspravljali su o postojanju jedne vrste ”njemačke Evrope”.
Poljski šef diplomatije je ocijenio da je Njemačka, ako bi se Evropska unija tumačila kao akcionarsko društvo, najveći, ali ne i većinski akcionar i da su joj za dalji rad potrebni drugi akcionari.
Njemački ministar odbrane Tomas De Mezijer, koji je zajedno sa šefom diplomatije Gvidom Vestervelom predstavljao vladu u Minhenu, smatra da bi, ako bi se njemačka javnost pitala, onda bio odgovor da najveći broj Nijemaca želi vodeću ulogu svoje zemlje, ali u odnosu na ekonomiju, a ne u pitanju sigurnosne politike.
Njemački mediji ocijenjuju da je jedna takva diskusija, zbog njemačke istorije, prije nekoliko godina bila nezamisliva, a sada iznenada postala ””in”” spoljnopolitička tema i da se, povodom evro krize, uvećavaju želje za jačom vodećom njemačkom ulogom. Tanjug