BERLIN, Sve više evropskih političara sa skepsom gleda na razvoj EU – lider njemačkih Zelenih u Bundestagu Jirgen Tritin smatra da se Unija pretvara u “društvo uzajmne pomoći”, dok je nekadašnji njemački kancelar Helmut Šmit poručio Nijemcima da “ne maštaju o Evropi koja igra ulogu velike sile”.
Korijeni problema potiču iz neravnomjerne raspodjele javnih dobara, rekao je Tritin za “Vol strit žurnal.
On smatra da bogatima treba nametnuti veći porez radi rješavanja problema dugova. Sredstva bi trebalo da teku u fond za postepenu otplatu neizmirenih obaveza.
Bogate zemlje moraju da preraspodjele svoje prihode u korist manje uspješnih susjeda – slažu se i finansijski eksperti.
Oni ocjenjuju da EU neme rješenja za probleme, dok bogate zemlje, poput Njemačke, pružaju podršku siromašnima, kao što su Grčka, preuzimajući njihove dugove.
Eksperti daju za pravo Tritinu i objašnjavaju da je EU i do uvođenja evra oduvjek bila struktura u kojoj je bilo nivelacije socijalne situacije.
EU izdvaja novac za manje razvijene regione južne Italije, kao i radi brzog rasta u drugim manje uspješnim regionima.
O odsustvu antikriznih mjera u državama EU govori se i u nedavno objavljenom godišnjem izvještaju MMF-a. Eksperti MMF-a insistiraju na brzom uspostavljanju bankarskog saveza, kao i projektu izdavanja jedinstvenih evro obveznica.
To znači – staviti sve dugove u zajednički “lonac” i uspostaviti zajedničku odgovornost za finansijske rizike. Lako je zamisliti koliko je ta ideja nepopularna u Njemačkoj.
I bivši kancelar Njemačke Helmut Šmit pozvao je sunarodnike na stranicama nedjeljnika “Cajt” da ispolje više energije, razuma i strpljenja i da ne maštaju o Evropi koja igra ulogu velike sile.
Šmit poručuje Nijemcima da spoznaju izazove koji prijete kontinentu u epohi globalizacije i buma nataliteta na planeti te da se žrtvuju, pomažući susjedima koji su se našli u dužničkim problemima i masovnoj nezaposlenosti.
Šmit ne obećava lak život Evropljanima. On predviđa da će sredinom vijeka brojnost stanovništva u svijetu dostići devet milijardi.
Globalni udio Evropljana sa njihovim natalitetom pašće do tada do sedam odsto, a proizvodnja materijalnih vrijednosti do deset odsto.
Evropska ekonomija i kultura već sada su u opasnosti od marginalizacije. Svi putevi izlaska iz krize neizbježno vode preko integracija – naveo je Šmit.