BEOGRAD, Novi uslovi gajenja svinja koji u Evropskoj uniji važe od januara naredne godine mogli bi da smanje broj ovih životinja za deset odsto.
Zato prijeti opasnost da Stari kontinent od velikog izvoznika postane – uvoznik ovog mesa. Srbiji bi upravo ovdje mogla da se „otvare vrata“, ali će morati da se izbori sa svinjskom kugom, zbog koje nam je zabranjen izvoz svježeg svinjskog mesa.
Jedna od posljedica pooštravanja uslova gajenja svinja u EU sigurno će biti i rast cijena ovog mesa. Glavna izmjena pravila, ipak, odnosi se na suprasne krmače koje će od početka 2013. morati da se gaje zajedno sa ostalim krmačama, kako bi imale više prostora nego pri odvojenom gajenju. Troškovi sprovođenja direktive po jednoj suprasnoj krmači u EU se u prosjeku procjenjuju na više od 360 evra. Upravo zato će veliki broj stočara odustati od gajenja svinja.
– Stočarstvo je velika prilika koju Srbija mora da iskoristi – kaže Vojislav Stanković, savjetnik u Privrednoj komori Srbije. – Kada se sa izborimo sa svinjskom kugom, koja se periodično pojavljuje i odlaže ukidanje zabrane izvoza u Evropsku uniju, imaćemo veliku šansu da zauzmemo mjesto pojedinih evropskih proizvođača. Imamo potencijal, imamo dobru sirovinsku bazu za ishranu i kvalitetan genetski potencijal. Uvijek je bolje izvoziti meso nego kukuruz.
Oštriji uslovi gajenja svinja nisu samo donijeti zbog Zakona o dobrobiti životinja. S obzirom na to da svinjarstvo ugrožava okolinu, ova proizvodnja će se iz ekonomski jačih zemalja evropske porodice preseliti u manje države.
– Onog trenutka kada naši farmeri više ne budu imali obavezu da vakcinišu svinje i kada mi kao država budemo sertifikovani kao područje gdje je ova bolest iskorijenjena, imaćemo kapitalan ekonomski iskorak, jer je to preduslov da u Evropsku uniju možemo da izvozimo žive svinje i svinjsko meso – ističu u Ministarstvu poljoprivrede.
Podaci evropskih stručnjaka pokazuju da je za posljednjih godinu dana broj suprasnih krmača u EU smanjen tri odsto, što pokazuje da je proces odustajanja od gajenja svinja već počeo. Nedavni izvještaj Evropske komisije procjenjuju da će pad broja svinja u EU za pet odsto dovesti do rasta cijena za deset odsto. Desetoprocentni pad tova, prema podacima, izazvaće ozbiljne regionalne nestašice i „izrazite skokove cijena“.
– Očekuje se da će izmjene koje će stupiti na snagu 2013. godine napraviti od EU čistog uvoznika svinjetine – smatraju u Udruženju stočara Njemačke. – EU izvozi svinjsko meso najviše u Rusiju, Kinu i Hongkong, a prošle godine je vrijednosti tog izvoza dostigla 4,6 milijardi evra.
Minimalno
U Srbiji se godišnje zakolje oko sedam miliona svinja i proizvede 252.188 tona svinjskog mesa što omogućava godišnju potrošnju od 15 kilograma po stanovniku. Prije dvije decenije je Srbija izvozila svinjsko meso u vrijednosti od 763 miliona dolara, a godišnji izvoz sada vrijedi oko 30 miliona. Isti problem imamo i sa „bejbi bifom“. Od kvote koju nam je Evropa dostavila od 8.750 tona, Srbija izvozi oko 750 tona, ni deset odsto „naručenih“ količina. Novosti