BRISEL, Dogovaranje finansijske pomoći za Kipar bilo je tako haotičan proces da najviši evropski zvaničnici smatraju da je vrijeme da se razmisli o promjenama.
Zvaničnici navode da Međunarodni monetarni fond (MMF), koji je doprinosio paketima pomoći, kako stručnom podrškom, tako i novčano, možda više nije neophodan kao ključni partner, prenosi agencija AP.
Takođe, evrozona bi mogla brže da donosi odluke i reaguje kada ne bi postojalo pravilo o jednoglasnom odlučivanju 17 zemalja članica, navode zvaničnici. Brojni analitičari i lideri zemalja van Evrope su sličnu zabrinutost izražavali i ranije, međutim sada i dvojica visokih zvaničnika EU smatraju da nešto treba učiniti.
Oli Ren, evropski komesar za ekonomiju i finansije, i Jerg Asmusen, član Upravnog odbora Evropske centralne banke (ECB), naveli su da popuštanje finansijske krize pruža priliku da se popravi ono što je “slomljeno”.
“Ako MMF može da donosi odluke većinom od 85 odsto, a ne jednoglasno, zašto i evrozona to ne čini? To bi proces odlučivanja učinilo mnogo efikasnijim”, ocijenio je Ren.
Asmusen se zapitao da li je učešće MMF-a u takozvanoj trojci, koju još čine ECB i Evropska komisija, i dalje neophodno.
“Vrijeme je da Evropa rješava svoje probleme bez pomoći spolja”, kaže on.
Kristof Vajl, analitičar njemačke Commerzbanke, smatra da evropski lideri konačno postaju svjesni situacije na finansijskim tržištima.
“Trenutna struktura odlučivanja nije funkcionalna, formirana je brzopleto zbog krize i treba da bude izmijenjena”, poručio je Vajl.
Evrozona je prošla kroz veliki test tokom trogodišnje krize i morala je da obezbijedi pomoć za pet članica – Grčku, Portugal, Irsku, Španiju i Kipar. Proces nadzora programa pomoći za date zemlje od strane “trojke” na snazi je od 2010. i prvog paketa pomoći za Grčku.
Neke zemlje evrozone insistiraju da MMF učestvuje u programima zbog stručnosti u rješavanjima kriza širom svijeta, iako mnogi u samom MMF-u vjeruju da je Evropa dovoljno ekonomski snažna da sama rješava svoje probleme.
Asmusen predlaže da, umjesto MMF-a, evrozona upotrijebi Evropski stabilizacioni mehanizam, međutim, taj fond trenutno nije u okviru sistema evropskih institucija, pa bi sadašnja “trojka” mogla da bude rasformirana tek kada ESM u potpunosti preraste u instituciju EU. B 92