BERLIN, Vlade evropskih zemalja u kojima “Dženeral motors” (GM) ima svoje pogone mogle bi razmotriti pružanje pomoći tom posrnulom američkom auto-gigantu.Britanski ministar privrede Piter Mendelson kaže da “ako GM upozna evropske vlade s poslovnim planom, postoje dobre šanse da se razmotri podrška evropskim poslovima američke kompanije”.
Evropska GM filijala namjerava da u okviru plana restrukturisanja ukine hiljade radnih mjesta u kompanijama Opel i Voksol. Američki GM, takođe, pokušava da dobije 2,7 milijardi evra državne pomoći u kreditima, ili kreditne garancije za oporavak evropskih poslova, za čije je ozdravljenje potrebno ukupno 3,3 milijarde evra.
Evropska komisija je krajem novembra upozorila da su subvencije kompanijama iz državnog budžeta nelegalne, nakon što su Velika Britanija, Španija, Belgija i Poljska ponudile GM-u kredite i poreske olakšice, tražeći zauzvrat obećanja da će radna mjesta u tim zemljama ostati netaknuta.
Britanija je, navodno, ponudila garancije za kredit od oko 400 miliona evra, Španija za 300 do 400 miliona, a Poljska poreske olakšice. Ponude, međutim, nisu dostigle nivo koji je GM očekivao.
Opel je najavio da bi GM svoj plan izlaska iz krize trebalo da predstavi evropskim vladama u narednih nekoliko dana. GM, nakon sto je odustao od prodaje Opela, potvrdio je da kompanija ostaje pri planu da ukine 8.300 radnih mjesta, od toga 4.000 u Njemačkoj, donijetom u okviru programa za smanjenje kapaciteta za petinu uslijed očekivane slabe tražnje.
Plan GM-a predviđa da broj zaposlenih u Opelu bude smanjen za oko 9.960, na ukupno 37.700, pri čemu će najveći udarac pretrpjeti pogoni u Njemačkoj, u kojima će biti otpušteno čak 5.660 radnika. Odlučeno je, takođe, da se obustavi rad u belgijskoj fabrici u Antverpenu.
Tanjug