BRISEL – Sedam od deset potrošača prošle godine kupilo je robu preko interneta. Onlajn tržište mora da bude uređeno, poručili su iz BEUC-a.
Kompanije koje posluju u Evropskoj uniji moraće da se pridržavaju novih pravila kako bi proizvodi koji su u svakodnevnoj upotrebi bili bezbjedniji. Ovo uključuje i strožije kriterijume kojih će proizvođači i vlasti morati da se pridržavaju kada procjenjuju bezbjednost proizvoda.
Učesnici na onlajn tržištu moraće da pojačaju sljedljivost, a potrošačima bi trebalo da bude lakše da prijave proizvode koji mogu predstavljati rizik po njihovo zdravlje i bezbjednost, navodi BEUC u posljednjem izvještaju za proteklu godinu.
Najučinkovitije i najbrojnije udruženje potrošača u EU računa da će u narednom periodu vlasti posvetiti posebnu pažnju sprovođenju Opšte uredbe o bezbjednosti proizvoda, kako bi bolje zaštitile potrošače od opasnih proizvoda.
Uredba modernizuje direktivu staru 20 godina. Njen glavni princip je da svi neprehrambeni proizvodi koji se prodaju na tržištu EU na bilo koji način, u klasičnim trgovinama ili preko interneta, moraju da budu bezbjedni.
Agustin Rejna, generalni direktor BEUC-a, poručio je da potrošači moraju da dobiju sigurne proizvode bez obzira na to da li kupuju onlajn ili u radnjama.
„Novi propisi daju alate vlastima da zaštite potrošače od nebezbjednih proizvoda. Važno je da ova pravila ne ostanu na papiru i da nadležni imaju neophodne resurse da djeluju protiv lažnih trgovaca“, rekao je Rejna.
Prema njegovim riječima, e-trgovina već je značajno prisutna u našim životima, sa 7 od 10 evropskih potrošača koji su kupili robu ili poručili neku uslugu preko interneta u toku prošle godine.
„Trgovci, posebno oni van EU, preplavljuju naše tržište nesigurnim proizvodima koji sadrže nedozvoljene hemikalije ili nisu u skladu sa našim bezbjednosnim pravilima. Ovo treba da prestane. Pozivamo nacionalne i evropske institucije da preduzmu odlučnu akciju kako bi se uhvatili u koštac sa sve većim brojem ilegalnih proizvoda koji se prodaju u EU preko onlajn tržišta“, istakao je Rejna.
Evropska unija je preplavljena jeftinim paketima iz Azije, a prednjače platforme poput „Aliexpressa“, „Sheina“ i „Temua“. Iako potrošači uživaju u povoljnim cijenama, EU je zabrinuta zbog sigurnosnih rizika i falsifikovanih proizvoda. Kako proizvodi ispod vrijednosti od 150 evra nisu podložni carinama, to omogućava masovan uvoz.
Evropska komisija je prilično zabrinuta po ovom pitanju, a kako navodi „Financial Times“, razmatra se uvođenje naknade za obradu paketa ili poreza na prihod platformi za e-trgovinu, prenosi „Mina“. Iako bi takve mjere, kako se navodi, zahtijevale složene pregovore sa državama članicama i Svjetskom trgovinskom organizacijom, cilj Evropske unije je sasvim jasan, a to je da poskupi uvoz nevjerovatno jeftinih proizvoda i zaštiti bezbjednosne standarde bloka. Politika