FRANKFURT, Evro je pao na najniži nivo u odnosu na dolar u posljednjih 12 godina i uskoro bi mogao da se izjednači s američkom valutom, procjenjuju stručnjaci.
Tome su doprinjele mjere Evropske centralne banke, koja kupovinom obveznica podstiče privredni rast unutar evrozone.
Dok američki dolar nastavlja da jača, evro je u padu od maja i izgubio je trećinu vrijednosti. Nezaposlenost u evropskoj monetarnoj uniji veća je od 11 odsto, pa se privrednici nadaju da će slabiji evro pomoći evropskim izvoznicima.
Pao je ispod 1,06 dolara, što je najniži nivo od 2003. Evropa je time postala jeftinija za američke turiste, pa trgovci i turistički radnici trljaju ruke. U Grčkoj čak petina prihoda dolazi iz tog sektora.
“I ranije sam dolazila u Evropu, ali je sve bilo mnogo skuplje. Sada mogu da uživam u višku novca i kasnije ću obavezno ići u kupovinu”, kaže jedna turistkinja iz Amerike.
Turisti kažu da je sve prilično jeftinije nego u Sjedinjenim Američkim Državama.
“Bio sam u Barseloni prošle godine. Sada je povoljniji kurs evra”, navodi turista iz Amerike.
Za razliku od evrozone, čiji je oporavak uglavnom bio slab, američka privreda bilježi snažan rast.
Nezaposlenost je smanjena na 5,5 odsto, što je podstaklo kupovinu dolara i dodatni pad evra. No, na duži rok, prejak dolar bi mogao da ima negativne posledice po američku ekonomiju.
Finansijski analitičar Džon Danhem rekao je da ako postoji tražnja za američkom robom i uslugama i ako se time podstiče jačanje dolara, onda je to dobro za njih.
“Ali, ako ljudi uzimaju evro ili druge valute da kupuju prazne stanove na Menhetnu, onda to svakako neće dobro uticati na našu ekonomiju“, rekao je Danhem.
S druge strane, odluka Evropske centralne banke da olabavi fiskalnu politiku, snizi kamatne stope i štampa evro, mogla bi značajno da pogura slabu evropsku ekonomiju, posebno na jugu kontinenta.
Stručnjaci su saglasni da će evropski izvoznici pre svega u najvećim privredama poput Njemačke, imati koristi od pada evra. A šta očekuje srpsku privredu?
Ekonomista Goran Nikolić rekao je da slabljenje evra prema dolaru ima više pozitivnih nego negativnih posledica po Srbiju.
“Negativno je to što nam trećina javnog duga koji je u dolarima raste, međutim, pozitivne posledice su što naš izvoz gde se plaća u dolarima, u Rusiji i SAD na primer, postaje konkurentniji, ali naš uvoz iz Kine postaje manje konkurentan i otvara šansu za naša preduzeća”, navodi Nikolić.
Prema njegovimriječima, štampanje evra bi moglo da doprinese investiranju iz zemalja evrozone u Srbiju, zato što će biti više kapitala na tom tržištu. “Pad evra prema dolaru povezan je sa tim što je pala cena nafte i gasa, što nama opet odgovara“, dodao je Nikolić.
Pad vrijednosti evra nastavljen je i ove nedjelje zbog otkupa obveznica članica evrozone u mjesečnom iznosu od 60 milijardi evra. Stručnjaci Dojče banke procjenjuju da će se evro, do kraja godine, vjerovatno izjednačiti s dolarom. RTS