LONDON, Na svjetskim valutnim tržištima evro je prošle sedmice blago ojačao prema dolaru, prekinuvši niz od osam sedmica neprestanog pada, što je bio najduži period pada u 15 godina postojanja jedinstvene evropske valute.
Kurs evra prema američkoj valuti ojačao je prošle sedmice 0,1 odsto, na 1,2960 dolara. Evro je ojačao i prema japanskoj valuti, za 2,2 odsto, na 139,10 jena.
I dolar je ojačao prema ‘japancu’, pa mu je cijena skočila za 2,1 odsto, na 107,30 jena, a u jednom je trenutku dostigao i 107,39 jena, novi najviši nivo u šest godina.
Na početku sedmice činilo se da će evro nastaviti rekordni niz gubitaka jer je u utorak njegov kurs zaronio na svega 1,2859 dolara, najniži nivo u 14 mjeseci. Međutim, u drugom dijelu sedmice vratio se iznad granice od 1,29 dolara.
Ipak, i dalje se očekuje oprezno trgovanje evropskom valutom do sjednice čelnika američke centralne banke iduće sedmice. Očekuje se da će Fedov program kvantitativnog ublažavanja monetarne politike, u sklopu kojeg je u ekonomiji posljednjih godina ubrizgano nekih 4.000 milijarde dolara, u oktobru biti priveden kraju.
Više će se pažnje, međutim, posvetiti retorici Feda po pitanju kamata. Špekulira se da bi čelnici američke centralne banke mogli zauzeti čvršći stav po pitanju monetarne politike, zahvaljujući poboljšanjima u ekonomiji.
Možda će, nagađaju analitičari, izostaviti dosad uobičajenu izjavu o držanju kamata na niskim nivoima još neko vrijeme, što bi bio signal da se priprema prvo povećanje kamata nakon osam godina.
Međutim, „ako predsjednica Feda Janet Yellen u svojim izjavama ostane oprezna po pitanju oporavka ekonomije i ne navede tačno što će biti nakon što u oktobru Fed okonča programe kupovine obveznica, očekujem slabljenje dolara”, kaže Kathy Lien, direktorica u kompanije BK Asset Management.
U fokusu ulagača bila je prošle sedmice i britanska funta. Uslijed nervoze ulagača zbog mogućeg izdvajanja Škotske iz Ujedinjenog Kraljevstva, funta je oslabila više od dva odsto u posljednje dvije sedmice.
Međutim, u drugom dijelu prošle sedmice kurs se funte stabilizovao jer je najnovija anketa The Timesa i Suna pokazala da je samo sedam dana prije referenduma o nezavisnosti Škotske zagovornika ostanka u Ujedinjenom Kraljevstvu 52 odsto, dok bi 48 odsto građana glasalo za nezavisnost.
Zbog toga su ponešto splasnula strahovanja od posljedica odcjepljenja. No ako se Škoti, ipak, izjasne za nezavisnost, to bi moglo naštetiti britanskoj ekonomiji, ali i izazvati političke probleme u Evropi. U četvrtak su, na primjer, stotine hiljada Katalonaca preplavile ulice Barselone tražeći svoje pravo na izjašnjavanje o odcjepljenju od Španije. Hina