BEOGRAD, I krajem ovog mjeseca, evro je počeo da raste, tako da je u posljednja tri dana ojačao za 34 pare i ponovo je iznad 107 dinara.
Banke i dalje nastavljaju sa velikim rasponima između prodajnog i kupovnog deviznog kursa.
Tako su u srijedu, za evro plaćale minimum 104,32 dinara, a prodavale ga po maksimalno 109,67 dinara. “Švajcarac” se mogao prodati po 78,61 dinara, a kupiti za 81,82 dinara.
Inače, jedan dio banaka naplaćuje prilikom obračuna mjesečnih rata za kredite upravo svoje prodajne kurseve koji su i do pet dinara veći od srednjeg deviznog kursa NBS.
Od početka ove nedjelje centralna banka nije intervenisala na deviznom tržištu, ali je od januara, da bi spriječila preteran rast evra izdvojila iz deviznih rezervi 2,369 milijardi evra.
Na održavanje deviznog kursa, za koji većina ekonomskih analitičara smatra da nije realan, odnosno da je precjenjen, svakog mjeseca je prosječno trošeno oko 210 miliona evra. Ipak, dinar je slabio za procenat, odnosno evropska valuta je ojačala za oko deset odsto.
Milan Kovačević, ekonomista, kaže da “NBS nije trebalo toliko da potroši deviza iz rezervi, za odbranu dinara. Da je, kako kaže, spriječavala prevelike oscilacije kursa, onda bi kupovala devize kada je dinar jačao. Nemoguće je da pri inflaciji od 9,5 do 10 odsto, imamo niži kurs. Naprotiv, smatram da će evro nastaviti da jača u narednom periodu, upravo zbog intenzivnijeg rasta cijena”. Novosti