LONDON, Na svjetskim valutnim tržištima evro je ojačao i prošle sedmice, drugu zaredom, zahvaljujući nadi da će se pronaći rješenje u vezi grčkih dugova i špekulacijama kako švajcarska centralna banka intervencijama nastoji ojačati evropsku valutu prema franku.
Kurs evra porastao je prošle sedmice prema američkoj valuti 0,2 odsto, na 1,1315 dolara.
Evro je ojačao i u odnosu na jen, pa je njegova cijena skočila 1,6 odsto, na 134,80 jena.
I dolar je ojačao prema jenu, za 1,4 odsto, na 119,10 jena.
Kurs evra prošle je sedmice znatno oscilirao prema dolaru, pa je u utorak, po prvi put nakon dvije sedmice, skočio iznad nivoa od 1,15 dolara, da bi potom ponovno pao duboko ispod 1,14 dolara.
Te su oscilacije ponajviše bile posljedica vijesti o nastojanjima grčkih vlasti da riješe pitanje dugova međunarodnim kreditorima. Kada su vijesti u vezi Grčke bile obećavajuće, evro je jačao, a kada su razgovori ‘zapeli’, kus je bio pod pritiskom.
Nova grčka vlada pod vodstvom Syrize odustala je od toga da joj se oprosti dio dugova i predložila zamjenu postojećih obveznica novima vezanima uz rast. Isto tako, Atina je predložila program za premošćivanje do kraja maja kako bi dobila na vremenu za pregovore s kreditorima. Hoće li neka od tih ideja dobiti ‘zeleno svjetlo’ njezinih partnera iz evrozone, moglo bi biti jasnije naredne sedmice.
Analitičari kažu da će zabrinutosti oko Grčke biti čimbenik koji će kratkoročno znatno uticati na trgovanje, ali neće biti pokretač daljnjeg slabljenja evra, jer se ulagači ipak nadaju postizanje dogovora Atine s međunarodnim kreditorima.
“Ostajemo pri ocjeni da će glavni pokretač kursa evra narednih mjeseci biti kvantitativno popuštanje ECB-a, kao i razlike u smjeru monetarne politike u odnosu na one koje vode Velika Britanija i SAD, prije nego strukturna pitanja koja se tiču Grčke”, kaže Stephen Saywell, analitičar u banci BNP Paribas.
Podršku evru pružile su i špekulacije o intervencijama Švajcarske narodne banke (SNB) na tržištu kako bi oslabila kurs franka prema evru, na što ukazuje rast deviznih rezervi SNB-a u januaru na rekordne nivoe.
Prema pisanju švajcarskog lista Schweiz am Sonntag, koji se poziva na izvore bliske centralnoj banci, SNB neslužbeno cilja kurs u rasponu od 1,05 do 1,10 franaka za evro.
“Šire se glasine da postoji neformalni raspon, a depoziti po viđenju sugerišu da je SNB aktivan na tržištu. SNB pokušava ublažiti tokove kapitala i oscilacije. Takođe smo primjetili da se naši klijenti drže podalje od franka zbog svih tih oscilacija kojima svjedočimo“, kazao je Manuel Oliveri, valutni strateg u Credit Agricoleu.
Sredinom januara SNB je šokirao tržišta ukidanjem minimalnog kursa od 1,20 franaka za evro, pa je franak po objavi te odluke u jednom trenutku uzletio za više od 30 odsto.
Nakon toga je uzlet franka ponešto splasnuo, pa je trenutno oko 13 odsto u plusu u odnosu na evro u poređenju sa njegovim kursem neposredno prije te šokantne odluke.
U petak je, međutim, došlo do snažnog jačanja dolara prema evru jer su podaci koji ukazuju na oporavak tržišta rada u SAD-u podržali tezu da bi američka centralna banka Fed mogla povećati ključne kamate već sredinom godine, po prvi put od 2006. godine.
U januaru je u SAD-u otvoreno 257 000 novih radnih mjesta, oko 20 000 više nego što se očekivalo, a to je već 11. mjesec zaredom kako zaposlenost raste više od 200.000, što nije zabilježeno još od 1994. godine.
“Čini se da je sve jasnije da će Fed polovinom godine povećati ključne kamate“, kaže Sebastian Galy, analitičar u banci Societe Generale.
Nakon podataka o zaposlenosti u SAD-u, u petak je dolar ojačao prema evru za 1,3 odsto, dok je prema jenu u jednom trenutku skočio na 119,23 jena, najviši nivo u skoro četiri sedmice. Hina