BEOGRAD, Evro je sada za gotovo 17 odsto “skuplji” nego u maju 2011. godine.
Uz to, niko od ekonomista ne želi da prognozira gdje je granica u rastu evropske valute u odnosu na dinar.
Ovih dana se, među stručnjacima i privrednicima, govorilo da je najrealniji odnos – 120 dinara za evro, ali je jasno da je sada, kada svaka banka uzima gotovo 119 dinara za jednu evropsku valutu, i on nesiguran.
Brane za rast evra, sem intervencija (sve intenzivnijih) NBS – nema. Uz to, bar prema tvrdnjama guvernera NBS, jasno je i da centralna banka neće trošiti devizne rezerve za intervencije unedogled.
Rate za zajmove u evrima svakodnevno se uvećavaju za 0,6 odsto, mjesečno za čak 3,2 odsto, a godišnje za više od 16 odsto. Tako, na primjer, neko ko ima mjesečne obaveze od 360 evra za stambeni kredit, lani je morao da izdvoji 34.869 dinara, u januaru ove godine 37.817,6, prošlog mjeseca 40.230 dinara, a sada 41.565,6 dinara. Ukoliko banke za obračun rata primjenjuju svoj kurs, onda su ovi iznosi znatno veći.
Dešavanja s kursom sve više prijete i cijenama. Jer, teško je moguće da cijene ostanu iste u uslovima snažnog slabljenja dinara. To priznaje i guverner NBS.
– Očekuje se da će inflacija krenuti blago da raste u narednim mjesecima i zbog poljoprivredne sezone i potencijalno očekivane korekcije cijena u nadležnosti države do kraja godine – napominje guverner Šoškić. – Devizni kurs, u našim uslovima, može bitno da utiče i na kretanje cijena koje ulaze u korpu robe i usluga kojima se mjeri inflacija.
Ravnoteža
Profesor Hasan Hanić, dekan Beogradske bankarske akademije, ocjenjuje da bi dinar i u narednom periodu mogao da slabi. Nivo do koga bi išao je, prema njegovom očekivanju, 120 dinara za jedan evro.
– Ocjenjuje se da bi to bila ravnotežna cijena – kaže Hanić. – Ona bi mogla da smanji potrebe za devizama. To bi bila gornja granica do koje bi išao evro do kraja ove godine. Dinar je za nepuna četiri mjeseca oslabio za deset odsto, i to je najjači nivo slabljenja u posljednjih nekoliko godina. Novosti