LONDON/FRANKFURT, Bolji od očekivanog podatak o martovskom poslovnom rasploženju u Njemačkoj juče je na evropskim berzama podstakao neveliki uspon evra i indeksa akcija, dok je dolar, usljed novih nepovoljnih izveštaja sa privredne scene u SAD, još pod pritiskom.
Slabost dolara je uticala i na pojačano interesovanje trgovaca za pojedine strateški važne sirovine, prije svega naftu i zlato, navodi agencija Rojters u izveštaju iz Londona.
Globalna tražnja mnogih ključnih sirovina i dalje je snažna zbog produženog ekonomskog “buma” koji vlada u Kini, iako je situacija u privredi SAD sve lošija, ističu tržišni eksperti.
Odmah pošto je na tržište stigla vijest da je martovski indeks poslovne klime u vodećoj evropskoj ekonomiji uvećan, treći mjesec za redom, panevropski indeks akcija FTSEurofirst 300, koji iskazuje vrijednost hartija najboljih kompanija na “starom kontinentu”, uvećan je minimalnih 0,2 odsto u odnosu na sinoćni zaključni nivo.
Britanski nacoinalni indeks FTSE 100 je takođe bio u manjem porastu od 0,3 odsto, dok je njemački DAX praktično ostao na nivou koji je zabilježen u utorak naveče u zaključnoj trgovini.
Uprkos manjem rastu glavnih indeksa, akcije nekih evropskih kompanija su i danas bile u osjetnom padu.
Tako je, naprimjer, vrijednost hartija švajcarske rudarske firme “Ekstrata” opala u ranoj trgovini visokih devet odsto, pošto je tržište saznalo da su propali pregovori o preuzimanju te kompanije od strane najvećeg svjetskog giganta u toj grani – brazilskog “Valea”.
Bolja klima na evropskom tržištu akcija bila je, inače, još uočljivija tokom poslovanja u utorak, jer su glavni indeksi napredovali, u zaključnom poslovanju, oko tri odsto, a glavni pozitivan podsticaj je došao iz SAD, nakon izvještaja da je finansijska grupa “JP Morgan” uvećala ponudu za kupovinu posrnule rivalske banke “Bear sterns” čak pet puta u odnosu na početni prijedlog.
U Aziji je juče glavni Nikei indeks na tokijskoj berzi blago opao, dok je kontinentalni indikator kretanja cijena akcija, ne računajući japansko tržište – MSCI – bio u porastu 0,6 procenata.
Na deviznom tržištu nema suštinskih promjena poslovne klime, jer se pritisak evra na dolar nastavlja, u situaciji kad su ekonomski pokazatelji u zoni evra bolji nego u SAD.
Indeks dolara prema korpi šest drugih jakih valuta je u takvoj tržišnoj klimi opao 0,6 odsto, dok je evro u prijepodnevnom poslovanju na evropskom tržištu ojačao pola procenta, na 1,5619 dolara.
Dolar je, istovremeno, na najvećoj svjetskoj deviznoj berzi u Londonu kotirao ravno sto jena, nešto više od jednog švacarskog franka i 2,0035 za funtu sterlinga.
Evro je na istom tržištu vredio 156,18 jena, 1,5739 švajcarskih franaka, odnosno 0,7793 za britansku funtu.
Neki tržišni analitičari smatraju da će evro u toku naredna dva do tri mjeseca sigurno “testirati” kurs od 1,60 dolara, što je neznatno iznad rekordnog nivoa zajedničke valute 15 čalnica Evropske unije prema američkom konkurentu koji zabilježen prije nešto više od nedelju dana.
Kad je riječ o odnosu dolara prema japanskoj valuti, teško je povjerovati da će se u bliskoj budućnosti dogoditi veće promjene, jer Vašingtonu, zbog nastojanja da što više smanji hronično visok američki trgovinski deficit u robnoj razmjeni sa Japanom, odgovara jak jen.