BEOGRAD, Dinar će nastaviti da slabi, a do kraja godine evro bi mogao da vrijedi 150 dinara, kaže profesor dr Slobodan Komazec. On ističe da je dugi niz godina dinar bio precjenjen i do 80 odsto u odnosu na realnu vrijednost, ali sada kada dospjevaju velike obaveze plaćanja prema inostranstvu, pad dinara je nužnost.
– Obaveze plaćanja od preko 5,5 milijardi dolara vršiće pritisak na devizne rezerve, tako da pretpostavljam da će biti sve češće intervencije Narodne banke Srbije. Na žalost, ne postoje tako snažne devizne rezerve u slučaju visokog deficita platnog bilansa i velikog odliva po osnovu ino obaveza, da bi se mogao zaustaviti pad dinara. Prognoze da će se evro zaustaviti na 110 dinara, nisu realne – smatra dr Komazec.
On za “Vesti” ističe da je priliv deviza po osnovu privatizacije, direktnih investicija i doznaka sve manji, a ključni faktor razvoja su izvoz i nove investicije.
– Velika je zabluda da centralna banka interveniše da bi zaštitila dinar, nego to čini da pokrije obaveze koje banke imaju prema inostranstvu – navodi dr Komazec.
Dinar je i juče nastavio da slabi prema evru, i to za 23 pare ili 0,22 odsto, tako da je zvanični srednji kurs evra 105,5792 dinara, što je nova istorijski niska vrijednost domaće valute, objavila je Narodna banka Srbije.
Centralna banka prekjuče nije intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu, a od početka godine prodala je ukupno 1,526 milijardi evra da bi ublažila prekomernu dnevnu oscilaciju kursa i podstakla promet na deviznom tržištu.
Dinar je ove godine bio najjači 4. januara, kada je zvanični srednji kurs evra bio 95,9679 dinara.