BEOGRAD, Dinar će sutra ponovo oslabiti prema evru i to za 32 paru ili 0,21 odsto, tako da će njegova srednja vrijednost iznositi 99,3504 dinara za evro.
To će biti nova rekordno najniža vrijednost srpske valute od uvođenja evra 2002. godine, objavila je centralna banka koja danas nije intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu, a od početka godine prodala je ukupno 371,5 miliona evra. U ovoj godini, dinar je najjači prema evru bio 4. januara, kada je zvanični srednji kurs bio 95,9679 dinara za evro.
Potpredsjednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić je rekao da ga, kao i privrednike, brine slabljenje domaće valute i dodao da Narodna banka mora jače da interveniše na deviznom tržištu kako bi to spriječila.
Istovremeno, guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić kaže da centralna banka interveniše na deviznom tržištu uvijek kad procjeni da je to potrebno da se smanje prevelike dnevne oscilacije kursa i poveća promet. “Centralna banka je nezavisna institucija i njen najvažniji cilj je održavanje inflacije u planiranim okvirima, u čemu i uspeva”, rekao je Jelašić.
Ministarka finansija Srbije Dijana Dragutinović kazala je da podržava samostalnost centralne banke u odlučivanju u kojem iznosu će intervenisati da bi spriječila prevelike promjene kursa dinara. Ona je procjenila da će poslije očekivanog privrednog rasta ojačati domaća valuta i da će se samnjiti broj transakcija vezanih za evro.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Nikola Fabris kaže da je slabljenje kursa dinara prema evru neizbježno u uslovima kada Srbija ima visok platno-bilansni i budžetski deficit, inflaciju višu nego u zemljama Evropske monetarne unije i nisku konkurentnost privrede.
Fabris je izrazio očekivanje da će se kurs dinara postepeno stabilizovati na nivou od oko 100 dinara plus minus dinar-dva, kao i da u narednom periodu neće biti većih skokova kursa, već manjih oscilacija.
On je ocijenio da će granica od 100 dinara za evro sasvim sigurno do kraja godine biti prevaziđena, kao i da će u 2011. dinar slabiti i dalje jer je dugoročno slabljenje kursa dinara neizbježno.
“Zemlja ne može da ima jaku valutu ako iza nje nema jaku privredu. Tako da ono što smo imali tokom jednog dela 2008. i 2007, kada je jačao kurs dinara, to je bio samo privid zbog značajnog priliva stranog kapitala i to je nešto što je dugoročno neodrživo”, istakao je Fabris.
Ističući da ne treba očekivati da će se dinar trajno stabilizovati na bilo kom nivou dok god nemamo jaku privredu i inflaciju na nivou Evropske monetarne unije, on je procjenio da će svake godine kurs dinara postepeno slabiti.
Fabris je naglasio da bi se slabljenje domaće valute moglo zaustaviti značajno većim intervencijama iz deviznih rezervi NBS, ali to bi, prema njegovim riječima, moglo dovesti do prekomjernog iscrpljivanja deviznih rezervi.
“Kada god neka zemlja primenjuje režim fleksibilnog deviznog kursa, tada su oscilacije neizbežne”, naveo je on, ističući da je problem u Srbiji što su oscilacije dinara obično izražene u nekom periodu od mjesec-dva dana, a ne tokom čitave godine
“Problem je i to što, zbog još svežih sećanja iz devedesetih, kad god se pojavi neka oscilacija kursa dinara, tada dodje do efekta straha i panike, veliki broj pojedinaca nastoji da se što pre oslobodi dinara i da ih konvertuje u stranu valutu što vrši dodatni pritisak na slabljenje kursa dinara”, rekao je Fabris. B92, Tanjug