BEOGRAD, Dinar će krajem ove godine vrijediti oko 107 dinara, dok su projekcije da će posljednjeg dana 2011. godine moći da se dobije 110 dinara za jednu evropsku monetu – procjene su sa kojim ovih dana predstavnici Vlade Srbije ulaze u krojenje državne kase za narednu godinu.
Analize do kojih su došle “Novosti”, a na bazi kojih se radi proračun budžeta, a prije svega obračunavaju obaveze koje država ima prema inokreditorima i raznim finansijskim institucijama u svijetu, bazirane su na većem prilivu deviza u narednoj godini, prije svega od privatizacije “Telekoma”, ali i od većeg obima direktnih stranih investicija.
– Ako država ostvari privatizacioni priliv od preko 1,5 milijardi evra, a koliko će, prema dosadašnjim saznanjima, pristići od prodaje većinskog paketa u nacionalnom teleoperateru i još toliko sredstava u Srbiju dođe po osnovu direktnih stranih investicija, izvjesno je da će se povećati ponuda deviza, a što će, automatski, uticati i da se dinar drži stabilno – konstatuju u Vladi Srbije.
Procjenu o prilivu direktnih stranih investicija od 1,5 milijardi evra u Vladi, inače, smatraju “donjom granicom” ino-ulaganja za narednu godinu.
– Prema interesovanju koje je ove godine prisutno za ulaganje u Srbiju, a i prema već planiranim projektima moglo bi se reći da će priliv direktnih stranih investicija biti bar dvije milijarde evra – konstatuju u Vladi Srbije i podsjećaju da će ovaj priliv, osim stabilnijeg kursa, izvjesno dovesti i do višeg privrednog rasta.
– Kao što je poznato, projekcije Međunarodnog monetarnog fonda su da će Srbija u narednoj godini imati privredni rast od tri odsto. Međutim, ako se ostvari viši priliv ino-ulaganja, izvjesno je i da će stopa rasta BDP biti oko četiri procenta BDP – konstatuju u Vladi Srbije.
U ovoj godini odsustva priliva privatnog kapitala, kurs je presudno bio određen platnim bilansom.- Vjerujemo da u narednoj godini to neće biti slučaj – konstatuju u Vladi Srbije.
Ispod realnog
Budžet za ovu godinu rađen je na bazi pretpostavki da jedan evro vrijedi 97 dinara. Ta procjena rađena je, da podsjetimo, krajem prošle godine, znatno prije nego što je dinar počeo osjetnije da pada u odnosu na evro. Novosti