BANJA LUKA – Predstavnici Komiteta eksperata za evaluaciju mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma – Moneyval odgodili su posjetu i umjesto krajem oktobra u BiH će doći početkom februara naredne godine, otkriva CAPITAL.
Jedan od članova Udarne grupe za borbu protiv terorizma i opasnosti od terorizma koja ima zadatak da pripremi izvještaj za evaluatore Moneyvala podsjeća da su oni trebali boraviti u BiH od 29. oktobra do 13. novembra ove godine.
„U tom periodu pet dana su trebali provesti u RS. Međutim, stigao je dopis da se evaluacija odgađa i da će u BiH doći u februaru naredne godine, ali umjesto dvije, provešće tri sedmice u BiH. Prvu sedmicu će biti u Sarajevu, drugu u Banjaluci i treću ponovo u Sarajevu“, objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da je razlog odgađanja posjete to što su evaluatori ispucali godišnji plan evaluacija i da su zbog toga monitoring BiH prebacili za narednu godinu, ali ističe da će prolongiranje posjete biti korisno za BiH i vjerovatno joj pomoći da ne dođe ponovo pod posebni monitoring i na „sivu listu“.
„Nadležne institucije sada imaju dodatno vrijeme da usvoje neophodne akte i dobiju prolaznu ocjenu na evaluaciji. Pri kraju je izrada Procjene rizika od pranja para i finansiranja terorizma koja bi trebala na usvajanje pred Savjet ministara i koja predstavlja jedan od dokumenata bez čijeg usvajanja bi BiH po automatizmu išla na sivu listu“, objašnjava naš sagovornik.
Pored toga, on ističe da je na pragu i politički dogovor u vezi usvajanja Zakona o sprečavanju pranja para i finansiranja terorizma koji do prvobitno planirane posjete evaluatora Moneyvala sigurno ne bi bio, ali da će do februara vjerovatno biti usvojen.
Podsjećamo, CAPITAL je prvi objavio da bi BiH od jeseni mogla pod posebni monitoring Moneyvala zato što je za proteklih pet godina samo prema jednom licu primijenila finansijske sankcije i uvrstila ga na restriktivnu listu u skladu sa rezolucijom Ujedinjenih nacija.
Iz Ministarstva bezbjednosti BiH tada su u odgovoru na naša pitanja precizirali da je Savjet ministara BiH u decembru 2018. godine donio odluku kojom se Mirsad Kandić postavlja na listu označenih lica u BiH prema kojima će se primjenjivati restriktivne mjere, te da „drugu sličnu odluku Savjet ministara BiH nije donio“.
Iako su evaluatori odgodili posjetu do februara, naš sagovornik precizira da će ozbiljan problem prilikom evaluacije opet biti to što nisu adekvatno primijenjene finansijske sankcije u skladu sa Odlukom o provođenju restriktivnih mjera određenih Rezolucija Savjeta bezbjednosti UN.
„BiH ima više od 300 stranih ratnika u Siriji od kojih se jedan dio vratio u BiH i većinom su presuđeni. Prema njima se trebalo postupati u skladu sa odlukom o provođenju Rezolucije SB i morali su da budu uvršteni na restriktivnu listu. Na to će sigurno ukazati evaluatori Moneyvala, iako do februara ima dovoljno vremena da se i po tom pitanju popravi situacija“, zaključuje naš izvor.
CAPITAL: D. Momić