ZAGREB, Poznati lički krompir dobio je trajnu zaštitu geografskog porijekla na nivou Evropske unije (EU), saopštilo je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede.
Zaštita je odobrena na osnovu njegovog kvaliteta, koji proizlazi iz specifičnosti područja u kome se uzgaja i na osnovu njegovog ugleda, vezanog uz dugu tradiciju uzgoja, prenosi Tportal.
Zaštita ličkog krompira objavljena je i u Službenom listu Evropske unije, a time je Hrvatska, pored krčkog pršuta, ekstra djevičanskog maslinovog ulja sa Cresa, neretvanske mandarine, ogulinskog kiselog kupusa, odnosno zelja i baranjskog kulena dobila još jednu oznaku čiji je naziv registrovan i zaštićen na zajedničkom tržištu EU.
Proizvodnja ličkog krompira obuhvata geografsko područje Like, a za njegovu proizvodnju koristi se sjemenski krompir sorti Dezire, Bintje ili Viktorija, kao i druge sorte sličnih karakteristika, čiji sadržaj suve materije iznosi minimalno 19 odsto.
Krompir iz Like ima glatku do hrapavu ljusku, pokožica je žute do smeđe ili crvenkaste boje, a boja mesa krtole je svijetlobijele do žute boje. Veličina krtole je minimalno 35 milimetara, a oblik je duguljasto-ovalan.
Ukus tog krompira je specifičan, brašnast odnosno prhak, upravo zbog većeg postotka suve materije, što je zbog specifične klime područja Like još izraženije i čini lički krompir posebnim u odnosu na krompir proizveden u drugim područjima, pobjašnjeno je u tekstu. Tanjug