SARAJEVO, Američka agencija za međunarodni razvoj /USAID/, Njemačko društvo za međunarodnu saradnju /GIZ/, Razvojni program UN /UNDP/ i Delegacija EU u BiH potpisali su danas Memorandum o razumijevanju o saradnji donatora aktivnih u oblasti energetske efikasnosti u BiH.
Memorandum su u Sarajevu potpisali šef Misije USAID u BiH Dejvid Bart, menadžer GIZ-ovog Otvorenog regionalnog fonda za jugoistočnu Evropu Aleksandra Hilbig, zamjenik rezidentnog predstavnika UNDP-a Zahira Virani i šef Sektora za civilno društvo, socijalni razvoj i prekograničnu saradnju pri Delegaciji EU u BiH Natalija Dainiskova.
Ovaj memorandum objedinjuje njihove namjere da se pojača saradnja na projektima energetske efikasnosti u BiH, a harmonizovanje poslova pomoći će pri izbjegavanju ponavljanja i omogućiti da sva četiri donatora povećaju aktivnosti na polju energetske efikasnosti, više od onoga što bi mogli postići pojedinačno.
Virani je upozorila da BiH trenutno troši oko 20 odsto BDP-a na energiju, što je tri puta više nego SAD ili zemlje EU, te dodala da bi se povećanjem energetske efikasnosti od 20 odsto u javnim objektima unutar BiH, omogućila ušteda od 420 miliona evra godišnje.
Ona je navela da intervencije s ciljem energetske efikasnosti, poput uvođenja termičke izolacije, poboljšanja u sistemu grijanja, energetsko-efikasne ulične rasvjete, semafora, imaju najviše potencijala za zaštitu okoline i smanjenja siromaštva.
Dainiskova je rekla da energetska efikasnost ima centralno mjesto u strategiji EU do 2020. godine i ostvarenju pametnijeg i održivijeg razvoja koje uključuje sve relevantne aktere i usmjerena je ka ekonomiji, koja djelotvorno koristi svoje resurse.
Prema njenim riječima, EU podržava BiH u naporima da sprovede mjere energetske efikasnosti, a potpisivanje ovog memoranduma dodatni je znak predanosti EU da doprinese koordinisanom pristupu praćenja napretka BiH.
Bart je istakao da je USAID razvio projekat “Ekonomija energetske efikasnosti”, kako bi se pokazalo da mjere energetske efikasnosti koriste potrošačima tako što, uštedama troškova, omogućavaju pristup dodatnim sredstvima.
Hilbig je izrazila nadu da će saradnja donatora i njihovih organizacija koje pružaju tehničku pomoć u oblasti energetske efikasnosti biti pozitivan primjer, koji bi mogao biti interesantan i za saradnju ovih organizacija u drugim oblastima u BiH. Srna