BRISEL, Lideri EU pokušaće na samitu u Briselu da pronađu ravnotežu između mjera štednje i podsticanja rasta.
Ovaj samit se odvija u trenutku porasta bojazni od izbijanja socijalnih nemira kao posljedice skoka nezaposlenosti u Evropi.
Njemačka, najveća evropska ekonomija i donator, strogo se drži politike štednje, navodeći da jedino disciplina osigurava realan rast, dok Francuska i pojedine članice EU traže ublažavanje mjera štednje kako bi umanjile trenutne muke, prenosi France press.
Međutim, moglo bi se reći da je njihova debata više akademskog tipa. Italijanska partija koja se protivi mjerama štednje je prošlog mjeseca osvojila nevjerovatnih 25 odsto glasova na izborima, što je upozorenje za njemačku kancelarku Angelu Merkel koju krajem ove godine očekuju izbori.
Sindikati su već postavili kamp preko puta sjedišta EU u Briselu, noseći parole “Pakt mjera štednje, ne!” i “Pakt solidarnosti, da!”
“Ne treba nam još jedan samit na kom će lideri EU pokušati da opovrgnu surovu realnost”, rekao je Hans Svoboda, predsjednik socijaldemokratske grupacije u Evropskom parlamentu po dolasku lidera u Brisel.
“Potrebna nam je akcija i nova sredstva kako bismo vratili Evropljane na radna mjesta i naše ekonomije na pravi put”, dodao je Svoboda.
Jedan od evropskih zvaničnika kaže da je ishod parlamentarnih izbora u Italiji učinio da se mnogi ljudi zamisle. “Problem je u tome što vlade zemalja tek treba da uravnoteže javne finansije poslije višegodišnje prekomjerne potrošnje, ali štednja i stezanje kaiša ne mogu biti jedini odgovor”, rekao je zvaničnik.
“Ove planove morate sprovesti oprezno i sa fleksibilnošću, jer u suprotnom neće biti rasta. Ako tokom deset godina ne bude rasta, nećete moći da vratite dug, tako da nema mnogo prostora za manevrisanje”, rekao je taj zvaničnik.
Tokom dvodnevnog samita, lideri 27 zemalja EU će takođe raspravljati o oslabljenom Kipru i o paketu pomoći za tu zemlju. Tanjug