ZAGREB, Hrvatska se ne slaže s Evropskom komisijom, koja je početkom mjeseca preporučila da bi trebalo ubrzati planirano usklađivanje odlaska u penziju. Prema zakonu, u penziju bi se sa 67 godina odlazilo tek od 2030., a Brisel traži da to bude mnogo prije.
Potpredsjednica Vlade, ministar socijalne politike i mladih Milanka Opačić istakla je da će Vlada ustrajati u argumentovanoj borbi da se u Hrvatskoj tek od 2030. produži rok za odlazak u penziju na 67 godina života, prenosi RTRS.
“Važno je da za nas rokovi budu drugačiji jer mi, za razliku od drugih evropskih zemalja, imamo kraći životni vijek i ljudi su kraće u penziji nego u drugim zemljama EU”, izjavila je Opačić.
Ministri finansija zemalja članica EU-a prihvatili su na sastanku u Luksemburgu preporuke u vezi s reformama koje provede države članice u onom obliku u kojem ih je Komisija i predložila. Na sastanku je bio i hrvatski ministar finansija Boris Lalovac koji je rekao da je Hrvatska iznijela svoje stanovište u vezi sa preporukom o ranijem uvođenju odredbe za kasniji odlazak u penziju, ali da je Komisija zadržala svoj stav te da će se o tome još razgovarati i sljedeće sedmice.
Evropska komisija je 2. jula objavila preporuke za svaku zemlju članicu, zajedno s ocjenama njihovih fiskalnih politika, strukturnih reformi i mjera za rast i zapošljavanje koje trebaju preduzeti u sljedećih godinu i po dana.
Preporuke se zasnivaju na detaljnoj analizi dokumenta koje su Komisiji dostavile zemlje članice – nacionalnih reformskih programa i programa konvergencije.
Od Hrvatske se traži i da ubrza planirano pomjeranje dobi za odlazak u penziju za žene i muškarce na 67 godina, da provede drugu fazu reforme tržišta rada, da razmotri poreski i socijalni sistem i predstavi akcioni plan za poboljšanje ponovnog uvođenja u svijet rada neaktivnih i nezaposlenih osoba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ja predlazem da se to zaokruži na 100 godina i riješili ste sve probleme, svi će uplaćivati i zamisliti kako ce kad ostare imati penziju, a realno to ce pravo koristi jedan od 100 penzionera, i eto drzavi blagostanja, ma para na pretek:)