BRISEL – Evropska unija je spremna da odmrzne neka sredstva u vlasništvu ruskih banaka pod sankcijama kako bi omogućila transakcije za trgovinu hranom i đubrivom.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj rekao je da je blok spreman da radi na sprečavanju bilo kakvog “neželjenog” uticaja svojih sankcija protiv Rusije, kao što su prekinuti lanci snabdevanja hranom.
Brisel navodno namjerava da olakša izvoz hrane iz ruskih luka, kojima je usluga obustavljena u svjetlu zapadnih sankcija.
Rusija očekuje da će ove godine izvesti 37 miliona tona žitarica.
“Očekujemo da će izvoz žitarica iz Rusije u tekućoj poljoprivrednoj godini dostići 37 miliona tona, a sljedeće do 50 miliona tona”, rekao je zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Veršinjin.
Ruski diplomata je objasnio da visoke i nerazumne tarife osiguranja ometaju izvoz ruskog žita i đubriva.
“Ako postoji zabrana transakcija, finansijskih usluga, logistike, zabrana ulaska brodova u naše luke i zabrana ulaska naših brodova u inostrane luke, posebno u Evropsku uniju, onda je to stvarna opstrukcija izvoza”, rekao je.
Zbog toga je izvoz ruskog žita i đubriva trenutno neizvodljiv, između ostalog i zbog “povećanih, potpuno nerazumnih tarifa osiguranja”, istakao je Veršinjin i dodao da je to pitanje pokrenuto pred zvaničnicima Ujedinjenih nacija.
Šef UN-a Antonio Gutereš pozvao je članove međunarodne organizacije da odmah reintegrišu rusko i ukrajinsko žito i đubriva na globalno tržište kako bi smanjili rizik od gladi.
“Suočavamo se sa realnim rizikom od višestruke gladi ove godine, ali možemo izbjeći ovu katastrofu ako reagujemo sada”, rekao je on u ponedeljak u Generalnoj skupštini UN.
Prošle nedjelje, Sjedinjene Države su se povukle i odobrile transakcije sa Moskvom za đubriva, sjemena i prehrambene usjeve.
Relaksacija je uslijedila pošto je pomoćnik američkog ministra finansija za poslovna pitanja Ramin Tolui priznao da su američki zvaničnici zabrinuti zbog “prekomjernog poštovanja” njegovih sankcija i naglasio da Vašington ne želi da njegove mjere stvaraju prepreke zemljama koje kupuju rusku hranu i đubriva.
Prema podacima Organizacije UN za hranu i poljoprivredu, Rusija i Ukrajina su 2021. godine bile među vodećim svjetskim izvoznicima različitih vrsta osnovnih namirnica, uključujući pšenicu i kukuruz, dok je Rusija bila vodeći izvoznik đubriva.
“Želio bih da istaknem da nemamo ograničenja za izvoz đubriva. Obim proizvodnje đubriva u Rusiji je trenutno takav da nemamo ograničenja za isporuku ovih proizvoda na međunarodno tržište. Isto se odnosi i na hranu”, rekao je Putin.