BRISEL, Najveći svjetski donator, Evropska unija, odlučila je smanjiti pomoć brzorastućim ekonomijama poput Kine, Indije i Južnoafričke Republike kako bi se fokusirala na najsiromašnije zemlje u svijetu, te na neke ključne sektore poput razvoja energetike i poljoprivrede.
Ti novi prioriteti detaljno su razrađeni u dokumentu koji je prošle sedmice objavila Evropska komisija.
Cilj takve preorijentacije je, po evropskom povjereniku za pomoć za razvoj Andrisu Piebalgsu, “osigurati da svaki evro dođe do onih koji ga najviše trebaju” te da evropska pomoć bude “najučinovitija moguća”.
“Moramo održati ritam s promjenama u svijetu i, kao rezultat, prilagoditi način borbe protiv siromaštva”, rekao je Piebalgs. “Stoga danas predlažem da preusmjerimo naše prioritete pomoći kako bi osigurali da zemlje postignu održiv i uključiv razvoj. Želim osigurati da svaki evro dođe do onih koji ga najviše trebaju”, rekao je.
Evropska unija najveći je svjetski donator, i iz svojih sredstava daje 50 odsto ukupne svjetske pomoći. Prošle je godine uplatila 53,8 milijardi evra.
Brisel je odlučio povećati “pomoć za zemlje koje ju najviše trebaju i gdje EU može postići realni cilj”, na uštrb brzorastućih ekonomija, kaže se u dokumentu. To znači pad sredstava za Južnoafričku Republiku koja je između 2007. i 2013. dobila 980 miliona evra pomoći, za Indiju koja je u istom razdoblju dobila 470 miliona evra, Kinu (170 miliona) i Brazil (61 milion).
Druge zemlje sa srednjim nivoom dohotka, poput Argentine, takođe će zabilježiti pad pomoći, rekao je Piebalgs, dodajući da će puni popis biti objavljen do kraja godine.
U svakoj zemlji koja prima pomoć EU će se fokusirati na maksimalno tri sektora kako bi spriječila preširoku disperziju novca.
Komisija želi limitirati svoje aktivnosti na poljoprivredu, energiju, kao i dobru upravu, socijalnu zaštitu, zdravstvo i obrazovanje.
Na kritike nevladinih humanitarnih organizacija, koje između ostaloga kritiziraju smanjivanje pomoći za zemlje sa “srednjim nivoom dohotka”, budući da u njima živi 75 odsto svjetskog siromašnog stanovništva, Piebalgs je kazao da će se izbor obaviti na temelju objektivnih kriterija te da će Brisel smanjiti pomoć samo u situacijama u kojima vjeruje da su vlade sposobne boriti se same protiv siromaštva.Hina