BRISEL, Lideri Evropske unije pokrenuli su ambiciozni trgovinski plan, u pokušaju da ožive posustalu evropsku ekonomiju i pokrenu novi talas zapošljavanja.
EU već ima trgovinske sporazume sa više od 60 zemalja, uključujući Egipat, Meksiko i Švajcarsku, ali sada ima za cilj da potpiše sporazume sa najvećim svjetskim privredama, javlja Rojters.
Unija se nada da će ove godine privesti kraju pregovore sa Kanadom o sporazumu koji bi mogao da stupi na snagu 2014, a koji bi bio prvi kompletan trgovinski pakt EU sa nekom razvijenom zemljom van Evrope, i obuhvatao bi brojne mjere, pored smanjenja carina.
Dogovor Brisela i Pekinga o slobodnoj trgovini vjerovatno neće uskoro biti ostvaren, ali bi moglo doći do pokretanja pregovora o investicionom paktu koji bi omogućio da milijarde evra budu uložene u nove investicije.
Time bi bili olakšani uslovi koje Peking postavlja evropskim kompanijama koje žele da ulažu u Kinu, a koji uključuju obavezne zajedničke poduhvate sa kineskim firmama i zabranu stranog vlasništva u nekim sektorima privrede.
EU je 2007. pokrenula i sa Indijom trgovinske pregovore, koji bi trebalo da budu okončani do kraja ove godine. Sporne tačke su, međutim, indijske carine na uvoz evropskih automobila i dostupnost evropskog tržišta za računarske kompanije iz Indije.
Brisel takođe želi da pokrene razgovore sa Japanom.
Pregovori Evrope i Južne Amerike o kreiranju ogromne zone slobodne trgovine već dugo stagniraju, iako se sljedećeg mjeseca očekuje nova runda, navode zvaničnici EU.
Takva zona obuhvatala bi 750 miliona ljudi, a obim trgovinske razmjene godišnje bi iznosio 100 milijardi evra.
EU i SAD približili su se pokretanju dugo očekivanih pregovora o slobodnoj trgovini, a u izvještaju radne grupe zadužene za pregovore navodi se da bi dogovor eliminisao carine i ostale trgovinske barijere i doveo do usklađivanja propisa i standarda.
SAD i Evropa već imaju brojne trgovinske i investicione sporazume, ali se zvaničnici s obje strane Atlantika plaše da pokrenu nove pregovore koji bi mogli da se otegnu na veći broj godina. Tanjug