BRISEL, Prijedlog zakona koji bi avio-kompanijama trebalo da omogući da uprkos krizi zadrže svoje kapacitete za utovar i istovar na aerodromima izazvao je velike podjele u Evropskoj uniji i njegovo usvajanje moglo bi biti odgođeno do uspostavljanja novog saziva Evropskog parlamenta u septembru.
U želji da pomogne avio-kompanijama suočenim s padom potražnje u putničkom i robnom saobraćaju, Evropska komisija je u martu predložila da se privremeno zamrzne pravilo po kojem kompanije mogu zadržati svoje kapacitete na aerodromima i naredne sezone samo ako ih iskoriste barem 80 odsto. U Briselu smatraju da avio-kompanije ne bi trebalo prisiljavati da im avioni lete poluprazni samo da bi zadržale svoja prava i iz ekonomskih i iz ekoloških razloga.
Tome se, međutim, protive niskotarifne avio-kompanije i aerodromi kritikujući Brisel što ih nije konsultovao. Smatraju da mjera nije u skladu s pravilima tržišnog nadmetanja, da bi spriječila pristup tržištu učinkovitim kompanijama, te onemogućila aerodrome da učinkovito koriste svoje ionako slabe kapacitete, jer druge kompanije traže neiskorištene kapacitete.
Ukoliko evropski parlamentarci ne postignu kompromis do kraja mjeseca, donošenje zakona moglo bi biti odgođeno do septembra kada dužnost preuzima novi saziv Evropskog parlamenta. Prema izvorima iz parlamenta, sve političke grupe duboko su podijeljene po tom pitanju.
Odbor za saobraćaj Evropskog parlamenta smatra da potpuna suspenzija dosadašnjeg pravila nije primjerena jer na velikim aerodromima i dalje postoji potražnja za kapacitetima. Upozorava da bi time sadašnji vlasnici kapaciteta bili u prednosti, dok se druge kompanije ne bi za njih mogle nadmetati, što bi dovelo do manjeg broja letova s višim cijenama za putnike.
Evropski parlamentarci predlažu stoga da se za ovu ljetnu sezonu smanji prag iskorištenosti kapaciteta na aerodromima s 80 na 75 odsto, te da kompanije mogu zadržati svoje kapacitete samo ako ih niko drugi ne traži. Oni se protive produženju mjere na zimsku sezonu smatrajući da bi tada, u zavisnosti od razvoja situacije, mogli biti potrebni drugi mehanizmi od onih koje sada predviđa Evropska komisija.
Evropski parlament bi o spornom prijedlogu zakona trebalo da glasa na plenarnoj sjednici početkom maja.