BRISEL, Mada su evropski čelnici brzo postigli sporazum o ograničavanju primanja menadžera, pojedine članice EU se još protive djelotvornim i zajedničkim instrumentima za nadzor finansijskog tržišta.
Skoro dvije godine nakon sloma američke investicione banke Lehman Brothers, koji se tumači epicentrom globalne finansijske i ekonomske krize, u Evropi je još sve ostalo po starom. Još nije realizovan plan formiranja tri nadzorna tijela koja bi kontrolisala banke, osiguravajuće kompanije i trgovinu hartijama od vrijednosti, već i dalje postoji 27 nacionalnih institucija zaduženih za te poslove.
U Evropskom parlamentu juče je trebalo da bude održano glasanje o toj inicijativi, ali je ono odgođeno do septembra. Evropski poslanici još jednom ponavljaju da žele poslati jasnu poruku i izvršiti pritisak na članice EU.
“Kod ovog vrlo osjetljivog pitanja, gdje bi finansijski centri London i Frankfurt strahovali od kontrola, potrebna je brza odluka kako bi već 1. januara sa radom počeo oštar evropski finansijski nadzor”, poručuje jedan od inicijatora nove regulacije finansijskog tržišta, austrijski zastupnik Hanes Svoboda.
Pregovori će biti vođeni tokom cijelog ljeta i najveće je pitanje koliko će ovlaštenja imati nova nadzorna institucija, prenose agencije.
“Radi se o interventnim pravima evropskog nadzornog tijela i pitanju koje posljedice evropska odluka može imati za nacionalne budžete. Belgijsko predsjedništvo EU je spremno i voljno za postizanje brzog dogovora”, rekao je austrijski poslanik Otmar Karas.
Ukoliko, pak, Britanci nastave s blokadom evropskog rješenja, tada bi ono, smatra njemački poslanik Sven Gigold, trebalo da bude doneseno protiv njihove volje.
“Svejedno je na koji će način to pitanje biti riješeno, ali ako politika blokade ne prestane, tada moramo poručiti da se više ne može čekati na one najsporije”, kazao je Gigold.
Pomoć bankama
Evropski komesar za ekonomsku politiku Oli Ren izjavio je pred komitetom Evropskog parlamenta da bi evropski fond vrijedan 750 milijardi evra, koji je oformljen za pomoć prezaduženim članicama evrozone, mogao da posluži i za spas njihovih banaka.
Prema njegovim riječima, pomoć će biti uslovljena ažuriranim planovima članica EU o budžetskoj štednji, usmjerenim najprije na restrukturisanje bankarskog sektora i rješavanje eventualne potrebe za mogućom dokapitalizacijom.