ATINA, Privatizacija u Grčkoj “stoji u mjestu” – EU je tražila da Grci prodaju ono što vrijedi, ali nije pokazala veće interesovanje za kupovinu, dok je, istovremeno, Brisel poslao signale Atini da ne želi da vidi Ruse kao kupce grčkih firmi.
Drastična mjera zatvaranja državne televizije u Grčkoj posljedica je očajničkih pokušaja privatizacije i punjenja državne blagajne. Jer, već je propala i privatizacija plinoopskrbljivanja i koncerna “Depa”.
Za kupovinu državnog djela u glavnom grčkom preduzeću za distribuciju plina nije se javio ni jedan koncern sa Zapada.
Zainteresovanih je bilo veoma malo, ali među njima je ipak bio jedan za kojeg je vlada u Atini duboko vjerovala da će popuniti njenu blagajnu: ruski koncern “Gasprom”.
Hoće li Rusi kupiti ili neće? Mjesecima su se tim pitanjem bavili i grčki političari i javnost.
Grci su očekivali veliki prihod od privatizacije državnog monopolista za opskrbu plinom. Na kraju, nije se javio niko!
Onda je objavljeno da Rusi definitivno neće kupiti 65 odsto “Depa”.
Iz Moskve se čulo obrazloženje da ponuda nije poslata, jer su “nedostajale državne garancije” za taj posao.
Grci prigovaraju Rusima da su “previše očekivali”, a tu su i kritike na račun EU u koja bi mogla uložiti veto kako bi spriječila stvaranje monopola državnog koncerna usred Evrope.
Grčki ekonomisti pozivaju Brisel da konačno kaže što hoće i odluči podržava li napore grčke vlade u privatizaciji – ili ne.
Evropljani nisu pokazali zanimanje da otkupe grčku imovinu, što su diskretno pozvani da učine, a sada su javili kako će biti problema ako Rusi dobiju tu firmu.
Odnosno, ako Grčka ne želi prodati – biće nevolja, a ako država želi prodati – onda će tek biti pravih nevolja?!
Još 2010. godine tadašnja socijalistička vlada premijera Papandreoua garantovala je međunarodnim kreditorima da će od privatizacije državnih udjela dobiti oko 50 milijardi evra – a od onda se malo toga dogodilo u privatizaciji.
Grčka vlada je očekivala da će privatizacijom “Depa” konačno “krenuti” sa investicijama, jer se sprema i privatizacija željeznice – ali je umjesto toga doživjela još jedan fijasko.
S druge strane, grčka blagajna je sve praznija. Zato se Samarasova vlada i sjetila 300 miliona koji svake godine odlaze u državnu televiziju i praktično potezom pera presjekla taj izdatak – navode grčki mediji.