Capital.ba

EU nije spremna za gasnu krizu

25.06.2024. / 12:14

BRISEL – Evropska unija nije dovoljno spremna da se suoči s predstojećom gasnom krizom uprkos tome što je uvela niz mjera za prestanak zavisnosti od ruskih energenata, saopštio je Evropski revizorski sud (ECA).

gas

Foto: Freepik.com

U izvještaju se navodi da je Evropa uspela da izbjegne veliku nestašicu gasa tokom krize, ali i da je nejasno koliko se toga može pripisati odlukama Evropske unije u odnosu na druge faktore, kao što su blaga zima i visoke cijene zbog kojih industrija koristi manje gasa, prenio je Rojters.

Snabdijevanje Evrope energentima postalo je problematično 2022. godine kada je dotadašnji najveći snabdjevač gasom Rusija započela rat u Ukrajini i smanjila isporuke goriva, što je navelo Evropsku uniju da hitno uvede zajedničku politiku kada je riječ o punjenju skladišta gasa, kao i o smanjivanju upotrebe i zajedničkoj kupovini tog energenta.

Koordinacija Brisela i članica EU pomogla je u stvaranju novih ruta snabdijevanja gasom kako bi bile izbegnute nestašice, a obaveza zemalja bloka je da popune 90 odsto skladišta gasa pre zime stvorila je stabilnost tržišta, navodi se u izveštaju revizora.

Međutim, oni su rekli da ove aktivnosti nisu u dovoljnoj meri riješile pitanje pristupačnosti gasa, čija je cijena porasla na više od 300 evra po megavat satu u avgustu 2022, sa oko 50 evra po megavat satu godinu dana ranije.

“Komisija je još 2014. godine znala da će prestanak dopremanja ruskog gasa imati ogroman uticaj na cijene, ali nikada nije riješila uticaj njegovih efekata na potrošače ili industriju”, rekao je jedan od revizora Žoao Leao.

Revizori su naveli druge nedostatke u evropskim pripremama za krizu snabdijevanja, napominjući da je šest zemalja EU zadržalo opciju da u hitnim slučajevima prekinu isporuku gasa svojim susjedima.

Oni su odbili da komentarišu kako bi planirani ovogodišnji završetak sporazuma o tranzitu ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine uticao na energetsku bezbjednost Evrope, ali su primijetili da je sveukupno oslanjanje EU na Rusiju palo sa 45 odsto ukupnih isporuka gasa u 2021. na oko 15 odsto prošle godine.

Očekuje se da će se evropska potražnja za gasom smanjiti kako zemlje redukuju potrošnju fosilnih goriva ne bi li ispunile ciljeve iz klimatske agende.

Revizori su poručili da Evropska unija daleko zaostaje kada je riječ o planovima da izgradi infrastrukturu za umanjenje štetnih emisija koje nastaju kontinuiranim sagorijevanjem gasa. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!