BRISEL, Bila bi velika greška ukoliko bi Evropska unija odlučila da samostalno uvede porez na bankarske transakcije, kaže predsjednik ECB Žan-Klod Triše.
Prvi čovjek Evropske centralne banke navodi da bi to dovelo do “bijega” banaka u druge regione svijeta.
Triše je rekao da bi finansijski porez, ako ga bude, trebalo da bude uveden u cijelom svijetu ili, u suprotnom, neće biti efikasan.
“Oporezivanje finansijskih transakcija ima niz negativnih posljedica s ekonomske i finansijske tačke gledišta i što se tiče tehničke primjene”, rekao je Triše i dodao da je izuzetno značajno da “ukoliko se o tome donese odluka, ono bude uvedeno apsolutno svuda u svijetu”.
U suprotnom, dodao je, to bi jedino dovelo do izmještanja transakcija van onih zemalja koje su te poreze uvele.
Ovi njegovi kometari praktično isključuju mogućnost uvođenja bilo kakvog jednostranog poreza na trgovinu banaka u EU, s obzirom da bi evropske vlade bile krajnje obazrive pri odlučivanju da djeluju suprotno savjetu ECB – jednog od najvažnijih evropskih kreatora politike koji utvrđuje kamatne stope za 16 članica EU koje koriste evro, ocjenili su analitičari.
Uvođenje poreza na bankarske transakcije podržale su nevladine organizacije, radnički sindikati i neki političari EU kao način za pribavljanje milijardi dolara od bankarskog sektora koji je potonuo u najdublju ekonomsku recesiju od Drugog svjetskog rata.
Glavni razlog za pozive za uvodjenje poreza na finansijske transakcije je visina prihoda koja može biti ostvarena iz dnevnog trgovanja banaka koja se mjeri bilionima dolara.
Čak i mali porez na cjelokupnu trgovinu mogao bi donijeti milijarde koje bi, kako ukazuju zagovornici, mogle biti upotrebljene za pomoć svijetu u borbi protiv klimatskih promjena, iskorenjivanje siromaštva ili eliminisanje ogromnih vladinih dugova.
Predsjednik Francuske Nekola Sarkozi je izjavio da će pokrenuti tu temu na sastanku lidera Grupacije 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) početkom novembra u Seulu, ali je stav SAD, najvažnijeg finansijskog centra na svijetu, po tom pitanju u najboljem slučaju mlak.
Porez na finansijske transakcije je po prvi put predložio još početkom 70-ih godina prošlog vijeka dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Džejm Tobin i stoga se on često naziva i Tobinov porez. Tanjug
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
oporezivanje finansijskih transakcija znaci da bi krajnji korisnici, pored bankarskih naknada koje vec placaju, placali i dodatnu naknadu drzavi.
to bi, u krajnjem, pogodilo dakle samo krajnje korisnike, a za posljedicu bi imalo usporavanje kretanja novca, zbog smanjenja transakcija, kao i porast placanja u gotovini, a vjerovatno i sive ekonomije. cini mi se da je pametnije poostriti oporezivanje dobiti koje banke ostvare, umjesto oporezivanja njihovog obrta. ovo je komplikovano pitanje.
I od tebe jedna pametna… da nece snijeg sutra? 🙂
vidi poceo se sliftati dan uoci izbora 😛