BRISEL, Evropska unija mora da koriguje deficit SAD u uzajamnoj trgovini poljoprivrednim proizvodima, težak 10 do 12 milijardi dolara.
Takođe mora i da prilagodi svoje propise o bezbjednosti hrane tako da ona reflektuju “riječ nauke“, izjavio je juče američki ministar poljoprivrede Soni Perdi.
Perdi, koji se nalazi u petodnevnoj turneji u Evropi, rekao je da i Vašington i Brisel žele da resetuju svoje transatlantsko partnerstvo, ali da propisi moraju da budu zasnovani na stvarnim rizicima, a ne potencijalnim opasnostima, prenosi Rojters.
Američki trgovinski deficit sa evropskim blokom u poljoprivredi nije logičan imajući u vidu da EU ima skoro dvostruko veći broj potrošača i samo dvije trećine obradivog zemljišta u poređenju sa Sjedinjenim Državama, naveo je on.
Poljoprivreda se, kako napominje Rojters, pokazala kao kamen spoticanja u trgovinskim pregovorima između SAD i EU jer se Brisel protivi zahtjevu Vašingtona da se u pregovore uključi i to pitanje.
Prema riječima Perdija, tarife na poljoprivredne proizvode mogle bi da se rješavaju u kasnijoj fazi pregovora, a sada treba riješiti regulatorne prepreke.
EU, na primjer, kako je dodao, zabranjuje hormonski tretirano goveđe meso ili živinu koja se pere peracetatnom kiselinom radi uklanjanja patogena.
“Znate šta je to? To je u osnovi sirće… Mi više ne koristimo hlor u tretiranju pilića”, rekao je Perdi novinarima, ukazujući na prihvaćenu praksu u EU gdje se salata pere hlorom.
“Evropska javnost mora da shvati da će njihovi proizvođači biti jako hendikepirani… ako odluče da budu zona lišena tehnologije”, naveo je on.
Evropska komisija je pokrenula diskusiju u EU o uklanjanju prepreka radi veće kupovine američkih jabuka, krušaka i ostriga, ali Perdi kaže da će time samo “zagrebati” površinu.
“Ne idemo tamo zbog jabuka, krušaka i školjki. Ima drugih stvari koje treba da se riješe”, naglasio je.
Sjedinjene Države i EU već su u sukobu s uvođenjem tarifa po principu “milo za drago”, koji bi mogao da eskalira ako američki predsjednik Donald Tramp sprovede u djelo prijetnju o oporezovanju automobila iz EU.
Američki i evropski sektor alkoholnih pića, koji je već suočen s tarifama na obje strane Atlantika, pozvao je juče na hitnu akciju za vraćanje bescarinskog trgovinskog tretmana koji su uživali od 1997. godine.
Izvoz američkog viskija u Evropu pao je za 29 odsto otkad je Brisel uveo tarife sredinom 2018. godine, prenosi britanska agencija. Tanjug