BRISEL, Rast svjetskih cijena hrane posljedica je povećane tražnje u zemljama poput Kine i Indije, loših žetvi i poskupljenja goriva, a ne politike Unije da se poveća proizvodnja biogoriva, izjavio je neimenovani portparol Evropske komisije.
On je naglasio da je produkcija goriva biljnog porijekla u zemljama Evropske unije tako mala da nema znatnijeg uticaja na cijene hrane, prenijela je agencija DPA.
Osim toga, realizacija dugoročnog cilja EU da do 2020. godine 10 odsto potreba za gorivom zadovoljava iz biljnih izvora je, po riječima portparola Komisije, specijalno osmišljena tako da se koriste samo oni izvori koji neće štetiti prirodnoj sredini i socijalnoj situaciji.
“Ukoliko ne budemo imali ta dobra, održiva biogoriva, koja emituju bar 35 odsto manje ugljen dioksida od fosilnih, još uvek ćemo koristiti neprihvatljivi benzin, čime se nimalo ne smanjuje emisija ugljendioksida”, napomenuo je on.
Marta 2007. članice EU dogovorile su ciljeve proizvodnje biogoriva, kao dio paketa mjera namjenjenih smanjenju zavisnosti “dvadesetsedmorice” od uvoza energije i borbi protiv globalnog zagrevanja.
To je, međutim, ubrzo postalo kontroverzno pitanje, jer su ekolozi upozorili da bi moglo da dođe do poskupljenja hrane, s obzirom da farmeri, umesto za ishranu ljudi, počinju da proizvode usjeve za potrebe industrije goriva.