NJUJORK – Evropska unija 2022. godine izvezla je 1, 4 miliona tona polovne odjeće i tekstila, što je dvostruko više nego 2000. godine, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija (UN).
Prije desetak dana Francuska je predložila da EU zabrani izvoz korišćene garderobe, uz obrazloženje da može da zagadi prirodnu sredinu u zemljama uvoznicama u situacijama kada ta odjeća ne može se da se preproda na tržištu pa završava na deponijama, piše Hina a prenosi portal Indeks.
Kako se navodi, Francuskoj inicijativi pridružile su se i Danska i Švedska, tražeći od EU da primijeni Bazelsku konvenciju (o kontroli prekograničnog kretanja opasnih otpada i njihovom odlaganju), i zabrani izvoz opasnog tekstilnog otpada. Smatraju da bi izvoznici morali da traže pristanak zemlje uvoznice pre nego što otpreme tekstilni otpad.
„Izvoz tekstilnog otpada iz EU u zemlje u razvoju izaziva velike ekološke, društvene i zdravstvene probleme. EU mora da stane na put toj praksi“, izjavio je nedavno zamjenik stalnog predstavnika Danske pri EU Soren Jakobsen.
Cilj uključivanja polovne odeće u Bazelsku konvenciju bilo bi smanjivanje ili čak obustavu izvoza te garderobe iz EU i podsticanje sistema recikliranja tekstila unutar EU, stav je Francuske. Istovremeno kenijski trgovci upozoravaju na štetne posljedice tog poteza jer uvoz polovne garderobe čuva egzistenciju mnogih građana i budžetu ove zemlje donosi poreske prihode, rekla je za Rojters Teresia Vairimu Njenga, predsjednica kenijske asocijacije MCAK koja zastupa interese oko dva miliona trgovaca polovnom odjećom.
Ona je opovrgla tvrdnje da se uvozi puno neupotrebljivih odevnih predmeta koji završavaju na deponijama.
„Niko nas ne sili da kupujemo smeće, kupujemo kvalitetnu odeću, a ako dobavljač pokuša da nam podvali, glatko ćemo odbiti njegovu pošiljku“, rekla je Njenga.
Kako se navodi, Kenija je u 2022. uvezla 177. 386 tona polovne odjeće, za 76 odsto više nego u 2013., prema podacima UN. Grupacija velikih afričkih uvoznika polovne odeće obuhvata i Ganu, Senegal i Južnu Afriku. Politika