SARAJEVO, BiH bi, kao jedini značajan izvoznik električne energije u regionu, mogla ostvarivati veću dobit, uz bolju koordinaciju ukupne energetske politike, koja bi radila na privlačenju investitora iz privatnog sektora, istakao je evropski komesar za energetiku Ginter Etinger u poruci učesnicima četvrtog godišnjeg sastanka Pododbora za energetiku Evropske unije /EU/ i BiH u Sarajevu.
On je dodao da to podrazumijeva da je BiH potrebna energetska strategija na nivou BiH, koja bi omogućila bolje domaće i regionalno planiranje i dugoročni razvoj energetske politike.
“Strateški koncept politike, koji su izradila dva entiteta, ne ograničava uspostavljanje jedne zajedničke energetske politike za cijelu zemlju. Jedini uslov je efektivna i efikasna koordinacija između dva entiteta, zajedno sa nivoom BiH, kako bi se izbjeglo preklapanje i nedosljedno planiranje”, istakao je Etinger.
Prema njegovim riječima, ubjedljiva dugoročna energetska strategija će investitorima dati pozitivan signal da je energetska politika BiH kredibilna i pouzdana.
“Buduća efektivna integracija BiH u regionalno energetsko tržište će vam omogućiti prodaju električne energije mnogo dalje od sadašnjih granica. To je već svakodnevna praksa u EU”, rekao je Etinger.
On je apelovao na političare u BiH da u potpunosti iskoriste mogućnosti koje pruža Energetska zajednica i njena politička i stručna podrška, za reformski proces koji je BiH započela 2008. godine potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
“Pozivam BiH da ovom reformskom procesu da novi zamah, konkretno daljim otvaranjem energetskog tržišta. Pozdravljam prve korake koje ste preduzeli omogućavajući pravo kupcima koji nisu iz reda domaćinstava da biraju svog distributera električne energije”, istakao je Etinger.
Etinger je ocijenio da je sada vrijeme da se uradi još više kako bi BiH postigla cilj potpunog otvaranja tržišta do 2015. godine, što je nedavno dogovoreno na Savjetu ministara Energetske zajednice u Moldaviji.
On je napomenuo da BiH raspolaže velikim resursima obnovljive energije i da su 2010. godine skoro polovinu električne energije u BiH proizvodile hidrocentrale.
“Zaista su veoma značajni potencijali za dalji razvoj obnovljive energije u elektroenergetskom, u sektoru toplotne energije i hlađenja, te sektoru transporta. BiH je smještena u središtu zapadnobalkanskog regiona i mogla bi, uz odgovarajuću energetsku politiku, imati stratešku ulogu u proizvodnji energije, njenom prenosu i distribuciji, u regionu, ali i šire”, naveo je Etinger.
Etinger je naglasio da je pravilno funkcionisanje preduzeća za elektroenergetski prenos u BiH od ključne važnosti da bi elektroenergetske mreže BiH bile međusobno povezane sa mrežama drugih zemalja, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.