GACKO – Bez obzira što Evropska unija okreće leđa od energije iz fosilnih goriva koju će kroz nekoliko godina i dodatno oporezovati, „Elektroprivreda Republike Srpske“ ne odustaje od projekata koji se oslanjaju na ugalj.
Naime, nakon što su osnovali preduzeće “Termoelektrana Gacko, razvoj i investicije” preko kojeg su nakon deset godina ponovo oživjeli priču o termoelektrani „Gacko 2“, preko ovog preduzeća su krenuli u proces dobijanja ekološke dozvole za ovo postrojenje.
U toku je tender vrijedan 1,1 milion maraka preko kojeg se traži firma koja će izraditi projektno-tehničku dokumentaciju za ishodovanje dozvole.
Tačnije, potrebna im je studija uticaja na životnu sredinu u kojoj se utvrđuje direktni i indirektni uticaj projekta na stanovništvo i zdravlje ljudi, biodiverzitet, zemljište, vodu, vazduh i klimu sa prijedlogom mjera kako bi se negativni uticaji sveli na najmanju moguću mjeru.
„Polazne osnove za izradu studije podrazumijevaju prikupljanje svih relevantnih podataka za realizaciju predmetnog projekta, obilazak terena radi verifikacije prikupljenih podataka i istraživanje uticaja u domenu životne sredine, te usvajanje posebnih stavova u pogledu zaštite životne sredine“, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Napominju da projekat mora biti usklađen sa ESPO Konvencijom a koja je vezana za uticaj na zemlje u okruženju.
Naime, prema odredbama ove konvencije obavezno je da se izradi procjena utcaja na životnu sredinu prije izdavanja bilo kakvog odobrenja za početak radova.
Rok za izradu studije biće 180 dana od dana potpisivanja ugovora.
Podsjećamo, građani, ali i ekolozi nisu oduševljeni idejom o gradnji novog postrojenja jer im je i postojeći dozlogrdio. Istog mišljenja su i eksperti iz oblasti energetike.
„U Evropi, ali i u cijelom svijetu termoelektrane na ugalj niko više ne gradi niti ima u planu da ih pravi, niti postoji neko ko želi da takve projekte finansira. Ova bi mogla biti prva i jedina“, kaže za CAPITAL Nihad Harbaš.
On kaže da je činjenica da su neke postojeće elektrane u EU ponovo upaljene, ali prvenstveno zbog energetske krize, te da će proizvodnja u njima biti obustavljena čim se tržište stabilizuje.
„U pitanju je energija od koje se svi okreću i koja je već sada prošlost. Smatram da je ovdje riječ o nedostatku kvalitetnih ideja u drugim oblastima poput solarne i hidro energije“, rekao je Harbaš.
Podsjećamo, kako nam je ranije rečeno u preduzeću „Termoelektrana Gacko, razvoj i investicije” uveliko se pregovara sa firmama koje bi gradile ovo energetsko postrojenje koje bi bilo snage 350 megavata.
Naime, ne navodeći precizno ime firme, oni su kazali da kinesko-češka korporacija želi ovaj posao te da daje garancije da će ga završiti za četiri godine.
CAPITAL: D. Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svetske ekonomije su izgrađene na prljavom gorivu, a sad kad im je ponestalo, idemo u priču zelene energije. Ukoliko imamo uglja i ako neće trpeti energetski sistem (sankcije i slično), treba graditi i stvarati energiju dokle god imamo zaliga uglja.
Ne vidim npr njemačku i poljsku da su se odrekle uglja
Ne razumijem komentar da se Evropa odriče uglja, koliko ja znam da čitam vijesti, Njemačka odustaje od nuklearne energije a reaktivira rudnike uglja i termoelektrane, tako da je oba akcija izgradradnje novog bloka termoelektrane sasvim u skladu sa novim trendovima.
A ima još jedna zaćkoljica, koliko sam slušao priču u prošlim godinama, bilo je riječi o izgradnji novog bloka da zamijeni stari, dakle da manje zagađuje a ne više…