BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije dnevno prodaje tokom aprila oko 10 miliona kilovat-časova (kWh) struje, po cijeni koja je zadovoljavajuća, ali svakako niža nego za vrijeme ledenog talasa, izjavio je danas direktor u direkciji EPS-a za trgovinu električnom energijom Miladin Basarić.
Za praznike smo prodavali struju za oko pet evrocenti po kilovat-času bez troškova gubitaka prenosa, rekao je Basarić novinarima. Cijena po kojoj se struja prodaje mijenja se na dnevnom nivou i zavisi od situacije na regionalnom tržištu, objasnio je on i dodao da je EPS počeo da prodaje električnu energiju 2. aprila.
Planskim bilansom nije bio predviđen izvoz struje ove godine, ali zbog nešto manje potrošnje u Srbij, više proizvodnje u hidrosektoru i pouzdanijeg rada termoelektrana, stvorili su se uslovi da EPS dnevno može da prodaje određene količine struje, precizirao je Basarić.
Radimo od dana do dana i sagledavamo koliko bi dnevno mogli da prodamo, ali se ne može govoriti o višku struje i planiranom izvozu, kazao je Basarić i dodao da EPS ne smije da ulazi u rizike da dugoročno planira prodaju, jer se nikad ne zna koliko će tačno električne energije zatrebati za domaće tržište, čije snabdijevanje je prvenstvena obaveza te kompanije, objasnio je Basarić.
On je naveo da ovih dana prosječna dnevna potrošnja struje u Srbiji iznosi oko 95 miliona kilovat-časova, za praznike je bila oko 80 miliona, dok je proizvodnja oko 100 miliona kilovat-časova, što je nešto više u odnosu na uobičajenu proizvodnju za ovo doba godine.
Prema njegovim riječima, proizvodnja struje u hidrosektoru trenutno je oko 40 odsto, a u termosektoru oko 60 odsto, iako su u redovnom remontu termo postrojenja ukupnog kapaciteta od oko 1.400 megavata. Dotok na Dunavu nam omogućava da proizvodemo dovoljno struje, a da pri tome ne potiskujemo rad termoelektrana, jer se obično u ovo doba godine zbog veće količine vode neophodne za rad hidroelektrana smanjuje proizvodnja u termosektoru, napomenuo je Basarić.
On je dodao da regionu i dalje nedostaje električna energija, da se suša nastavlja, sliv Save i Dunava nije najbolji, jedino je vodotok na Drini iznad plana, a u okruženju se zaustavljaju i neki jeftini kapaciteti, kao što je nuklearka “Krško” u Sloveniji i jedan blok NE “Černe vode” u Rumuniji, zbog čega cijena struje u regionu raste. Tanjug