NJUJORK, U posljednje vrijeme se u trenucima crnog humora često šalimo kako nam NSA i druga tijela čitaju poruke, međutim čini se da to može i Epl.
Tačnije, kako Eplov sistem dozvoljava ovoj kompaniji čitanje poruka poslatih preko ove aplikacije i praćenje Facetime razgovora.
Kada je započela cijela afera sa praćenjem razgovora i svih vrsta komunikacije preko interneta, većina kompanija se branila izjavama kako su samo poštovale zakon, međutim Epl je jasno izjavio kako je poruke na njihovim servisima iMessage i FaceTime nemoguće pratiti jer se šalju i primaju šifrirane kako bi samo pošiljalac i korisnik mogli da ih pročitaju.
Quarkslab, kompanija koja se bavi sigurnosnim istraživanjima odlučila je da ispita ovu teoriju. Prošli četvrtak objavili su rezultate istraživanja koji pokazuju da poruke poslate preko Eplovih servisa ipak nisu tako sigurne koliko se tvrdi.
Epl, kao što je već rečeno, korisiti end-to-end enkripciju, što znači da se poruka koju šaljete šifrira na vašem uređaju i ponovo dešifrira na ajfonu ili ajpedu primaoca.
To bi trebalo onemogućiti njihovo presretanje ili ga barem učiniti besmislenim. Međutim, Eplovi serveri takođe imaju ključ po kojem se poruke šifriraju, što znači da bi u Eplovi mogli vrlo lako dešifrirati vaše poruke ako požele to ili dobiju nalog od vlade.
Epl može da vam čita poruke, ali da li hoće?
Ovo je, naravno, samo teoretska mogućnost i velika je vjerovatnoća da Epl ne čita i ne prati zapravo vaše posljednje ljubavne probleme, dogovore za kafu.
Štaviše, iz Epla su za “Huffington post” izjavili kako iMessage nije koncipiran tako da bi Epl mogao da čita poruke i da bi za to trebalo napraviti neke izmene u sistemu, što ne planiraju. Takođe su izjavili da nikad nisu čuli za PRISM ili dali NSA pristup svojim bazama podataka.
Dokumentacija koja je u javnost procurila zahvaljujući Snoudenu, pokazala je, međutim, kako je Epl uistinu bio jedna od 7 kompanije koje su sarađivale sa zloglasnom NSA.
U njihovu obranu, programu koji je počeo 2007. Eple se pridružio zadnji, tek 2012. godine, jer je ovakva vrsta nadzora nešto čemu se Stiv Džobs izuzetno protivio, izjavio je Eplov dizajner za Cult of Mac, prenose agencije.