NJUJORK, Nezavisna istraga, sprovedena u kineskim fabrikama Fokskona koje rade za informatičkog giganta Epl, otkrila je velike probleme sa kršenjem zakona.
Kršenja se prije svega odnose na veoma produženo radno vrijeme za koje se ne dobija odgovarajuća novčana nadoknada, objavilo je udruženje FLA (Fair Labor Association).
U istrazi su konstatovane i opasnosti vezana za zdravlje i bezbjednost radnika, kao i veliki nedostaci u komunikaciji.
FLA je saopštio da je otkriveno da je tokom 12 posljednjih mjeseci, u tri fabrike gdje su registrovani problemi, došlo do istovremenog prekoračenja propisa tog udruženja od 60 časova sedmičnog rada (računajući dodatne sate) i zakonskih granica sedmičnog radnog vremena u Kini od 40 sati, plus maksimalnih dodatnih 36 sati.
Epl se, između ostalog, obavezao pred FLA da će dovesti radno vrijeme u zakonske granice uz obezbjeđenje novčane nadoknade za dodatne sate, kao i da će poboljšati zdravstvene i bezbjednosne uslove za radnike.
Fokskon je, takođe, prihvatio da do jula 2013. propise u svojim fabrikama potpuno uskladi sa zakonskim okvirima u Kini i propisima FLA vezanim za radno vrijeme, kao i da zaposli hiljade dodatnih radnika.
U FLA su saopštili da su Epl i Fokskon prihvatili njihove preporuke, ali da će oni nastaviti da kontrolišu uslove rada u tim fabrikama kako bi provjerili da li Epl sprovodi obećanja.
FLA očekuje da će sporazum najveće kompanije u svijetu, Epla, i Fokskona, koji snabdijevaju 50 odsto svjetskog tržišta potrošačke elektronike, imati dalekosežan uticaj i promijeniti način poslovanja i ostalih zapadnjačkih kompanija u Kini
Epl nije prvi američki potrošački brend koji je odgovorio na kritike ove vrste. Korporacija Najk je preduzela brojne promjene, od poboljšanja sigurnosti do stvaranja boljih radnih uslova, nakon što izvještaja 1990. godine da njegovi partneri u Kini i drugde zaposlene primoravaju da rade u ropskim uslovima. B92, Tanjug