TUZLA – Osim projekta za blok 7 termoelektrane na ugalj Tuzla, Elektroprivreda BiH (EPBiH) nastavlja pripreme i za izgradnju bloka 8 termoelektrane Kakanj.
Teškoće u realizaciji projekta Tuzla 7 očito nisu odvratile EPBiH od novih ulaganja u termoelektrane na ugalj. Potvrda o planu izgradnje kogeneracijske jedinice od 300 MW stigla je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Saopšteno je da je Kantonalni sud u Sarajevu poništio izdavanje ekološke dozvole za blok 8 TE Kakanj iz jula 2017. godine.
Ministarstvo je sada odlučilo staviti na uvid javnosti netehnički sažetak zahtjeva za izdavanje ekološke dozvole za projekt bloka 8 , prenosi balkanenergynews.
Rok za podnošenje prijedloga bio je 15 dana i urpavo ističe.
Blok 8 u TE Kakanj zamjena je za blokove 1, 2, 3 i 4 koji su već zatvoreni, kao i za blok 5 koji će prestati s radom nakon puštanja u rad bloka 8.
TE Kakanj ima sedam blokova, ukupne instalirane snage 578 MW, dok je trenutno u pogonu 450 MW. Četiri jedinice su zatvorene krajem 1990-ih.
Glavno gorivo za novi blok bit će mrki ugljen iz rudnika u Kaknju, Brezi i Zenici, stoji u netehničkom sažetku.
Očekivana godišnja proizvodnja bloka 8 je 1755 GWh, dok se investicija procjenjuje na 500 miliona eura, uz još 100 miliona eura za rudnike ugljena. Indikator.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I ovim iz federacije došlo iz g..ice u glavu, da im je isplativije loziti sopstveni cumur i praviti struju nego je kupovati na evropskoj berzi po 250-300 EUR/MWh.