MOSKVA, Italijanska Eni, partner Gasproma u projektu “Južni tok”, ponudila je Turkmenistanu i Azerbejdžanu da organizuje isporuke tečnog turkmenijskog gasa u Baku.
Radi se o količinama do osam milijardi kubnih metara, čiji je dalji put jedino moguć u evropski gasovod Nabuko.
Potpredsjednik Eni Danijele de Đovani ove sedmice posjetio je Azerbejdžan i Turkmenistan i ponudio projekat isporuke turkmenijskog gasa Evropi preko azerbejdžanske teritorije.
Direktor sektora za investicije azerbejdžanske korporacije SOCAR Vagif Alijev je izjavio da se radi o transportu šest do osam milijardi kubnih metra gasa godišnje, i da je italijanska kompanija ponudila zajedničku realizaciju tog projekta.
On je istakao da na morskom dijelu puta nema problema, ali je neophodno da se odredi cjevovod kojim bi se turkmenijski gas dalje transportovao. “Za sada ‘Eni’ predlaže samo transport do Bakua, dekompresiju i isporuku Evropi, ne precizirajući kojom maršrutom”, rekao je Alijev.
Predstavnici tukrmenistanskog ministarstva za naftu su potvrdili da je projekat bio tema razgovora predsjednika Gurbangulija Berdimuhamedova sa Eni, ne želeći da objelodane detalje. Predstavnici Enija takođe nisu željeli da komentarišu svoju ideju transporta turkmenistanskog gasa.
Činjenica da Eni lobira interese evropskog gasovoda, kao učesnik ruskog “Južnog toka” je ipak razumljiva, jer praktično sve zemlje koje su sa Rusijom potpisale sporazume po tom projektu podržavaju i evropski Nabuko. Sada jednostavno čekaju koji će od ova dva cjevovoda biti izgrađen. Njima je potreban gas, a sa koje strane će stići, i nije tako bitno.
Pitanje je da li Eni zaista pokušava da “sjedi na dvije stolice” odnosno „na dva cjevovoda” ili su Italijani spremni da se povuku iz “Južnog toka”. Odnosi između dvije kompanije teško da se mogu okarakterisati kao ravnopravni.
Eni je bila partner ruskom holdingu i u izgradnji “Plavog toka”, i tada je Gasprom Italijanima obećavao ekskluzivno pravo samostalne prodaje gasa iz ovog gasovoda, pa čak i eksploataciju gasa u Rusiji, ali ni jedno obećanje nije ispunio.
Nešto kasnije Eni je pokvarila planove ruskog koncerna. Kada je Gasprom sa Kazahstanom potpisao sporazum o isporukama gasa sa kazahstanskog nalazišta Karačaganak fabrici u Orenburgu, Eni kao učesnik u ekosploataciji tog nalazišta je odmah dogovorila sa Astanom plasman tog gasa unutar zemlje.
Sredinom aprila Gasprom je čak priprjetio da će isključiti Eni iz “Južnog toka” optuživši je za sabotiranje izgradnje. Uz velike teškoće strane su nekako uspjele da dogovore udio za novog partnera, kompaniju “Elektirsite de Fans”. Gasprom je želio da Francuzi dobiju akcije na račun smanjenja paketa Italijana, ali su ovi insistirali na proporcionalnom smanjenju udjela. Tanjug