LONDON, Trošak engleskog doručka je pao na najniži nivo u pet godina, piše Fajnenšel tajms koji izrađuje “indeks doručka” na osnovu procjena Ujedinjenih nacija.
Indeks pokazuje ponderisani prosjek cijena šest roba na nivou koji nije viđen još od 2010. godine. Cijene mlijeka pale su za 33 odsto u odnosu na proteklu godinu, kafe za 28 odsto, dok su Amerikanci pili jeftiniji sok od narandže.
Dobri usjevi u Brazilu i SAD snizili su cijenu smrznutog soka od narandže za 10 odsto. Lijepo vrijeme i finansijska podrška proizvođačima gurnula je cijene šećera na dole za 22 odsto.
Prošle godine cijena kafe je zbog teške suše skočila u Brazilu, ali slab brazilski real i izdašne isporuke iz Kolumbije ove godine su donijeli pad cijene.
Proizvodnja svinjetine takođe raste, pa cijene padaju. Cijene pšenice su manje za 23 odsto. Proizvodnja je imala koristi od lijepog vremena, sa obilnom žetvom u Australiji i Francuskoj.
Situacija je u snažnom kontrastu s početkom 2014, kada je loše vrijeme uticalo na sirovine kao što su mlijeko i kafa, što je uzrokovalo rast cijena.
Stoga je ruska zabrana uvoza hrane imala uticaja na svinjetinu i mlijeko na primjer. Ali dobitak potrošačima ide na štetu poljoprivrednika, što nije dobra vijest. Seebiz