SARAJEVO, Tužilaštvo Kantona Sarajevo podnijelo je optužnicu protiv bivšeg premijera FBiH Nedžada Brankovića i još osam osoba osumnjičenih da su kompaniju “Energopetrol” Sarajevo i Federaciju oštetili za više od 32 miliona maraka.
Među optuženima su, pored Brankovića, i bivši direktor “Energopetrola” Namik Bušatlić, advokat Ahmed Žilić, nekadašnji pravni konsultant Agencije za privatizaciju FBiH, te Kasema Ćatović, Sead Kreso, Mirko Puljić, Safet Proho, Anka Šešlija i Alma Haseta koji su 2006. godine bili članovi Komisije za dokapitalizaciju “Energopetrola” koju je 2006. formirala Vlada FBiH.
Optuženi su osumnjičeni da su štetu napravili prilikom postupka dokapitalizacije “Energopetrola”.
– Odjeljenje privrednog kriminaliteta Tužilaštva, nakon sprovedene istrage, prikupilo je dovoljan broj dokaza te je protiv devet osoba podiglo optužnicu zbog sklapanja štetnog ugovora, pomaganja pri sklapanju štetnog ugovora te nasavjesnog rada u službi – potvrdio je u petak portparol Tužilaštva Kantona Sarajevo Alem Hamzić.
Optužnica uz pet paketa sa 400 dokaza dostavljena je Opštinskom sudu u Sarajevu na dalje postupanje, odnosno potvrđivanje. Sud je zaprimio optužnicu, a nadležni sudija ima rok od 15 dana da se izjasni.
Branković, kadar SDA, rekao je da još nije dobio optužnicu u ruke, tako da ne može komentarisati njene detalje.
– Kada je vođena procedura dokapitalizacije “Energopetrola” bio sam ministar saobraćaja i komunikacija. U vrijeme kada je pravljen ugovor nisam imao resornu nadležnost. Međutim, dok ne vidim šta se meni stavlja na teret, teško je komentarisati bilo šta – istakao je Branković i dodao da se, u svakom slučaju, ne smatra odgovornim.
Žilić takođe kaže da mu nije dostavljena optužnica, ali da će “i te kako imati šta da kaže o tome”.
Kasema Ćatović, koja je bila u Komisiji i jedno vrijeme i njen predsjednik, rekla je da je za optužnicu saznala iz medija. Konstatovala je da je Vlada FBiH formirala Komisiju te da je ta komisija posredovala između Konzorcijuma MOL-INA i Vlade, ali da nije bila ovlašćena za zaključenje ugovora o dokapitalizaciji niti za praćenje realizacije ugovora. Ona tvrdi da bi, da ugovor o dokapitalizaciji nije zaključen, “Energopetrol” krenuo u stečaj, a budžet FBiH ostao bez 60 miliona maraka.
Vlada FBiH ugovor o dokapitalizaciji “Energopetrola” sa mađarsko-hrvatskim konzorcijumom MOL-INA potpisala je 2006. godine. Tim ugovorom konzorcijum je postao vlasnik 67 odsto kapitala “Energopetrola”.
Ugovorom se konzorcijum obavezao na investicije od 75 miliona evra, saniranje dugova kompanije od 30 miliona evra i pet miliona duga iz godine neposredno prije privatizacije.
Federalni mediji godinama tvrde da konzorcijum u “Energopetrol” nije investirao ni marke, već da su novi vlasnici podigli kredit založivši kao hipoteku cjelokupnu imovinu “Energopetrola”.
Još 2006. godine Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokrenulo je predistražne radnje o dokapitalizaciji.
Nisu optuženi
Iako su bili obuhvaćeni istragom, među optuženima se ne nalaze bivši ministar energetike, rudarstva i industrije FBiH Vahid Hećo, visokopozicionirani član SBiH, te bivši direktor Agencije za privatizaciju u FBiH Rešad Žutić.
Glas Srpske