ZVORNIK, Preduzeće “Energolinija” iz Zvornika intenzivno radi na projektu prelaska sa tečno-gasnog na čvrsto gorivo-ugalj koji zahtijeva ozbiljnu rekonstrukciju kotlova i drugih postrojenja, u šta će biti investirano 25 milion KM.
Radovi na ovom projektu počeli su prije dvije godine, a izuzetno aktivno krajem prošle godine, a trebalo bi da traju oko šest mjeseci.
Rukovodilac tima za realizaciju ovog projekta Milenko Nedić rekao je novinarima da je projekat “u dosta dobroj kondiciji”, odnosno da se uveliko aktivira njegova realizacija.
On je podsjetio da je u prethodnom vremenu dobijena ekološka dozvola i odobrenje za gradnju, plaćena građevinska dozvola opštini Zvornik, demontiran dio kotla, dok su završeni ugovori sa mnogim izvođačima radova i dobavljačima savremene opreme automatike.
Nedić je naglasio da su poznate sve nijanse, od projektne dokumentacije, potrebne opreme, do završetka ugovora sa skoro svim izvođačima radova i drugim učesnicima u ovom projektu.
“Veoma je bitno da se jedan od najvažnijih segmenata – izrada projektne dokumentacije od ruskog partnera odvija po predviđenom grafiku, tako da u tom dijelu posla neće biti problema u narednom periodu”, rekao je Nedić.
Prema planu teče i izrada neophodnih dijelova u sibirskoj mašinskoj korporaciji “Sibenergomaš” iz Rusije.
Nedić je rekao da je završen izbor izvođača za najsloženiji dio posla, odnosno cijevnog sistema kotla, kao i izvođača za izradu i montažu metalokonstrukcije.
On je rekao da postoji veliko razumijevanje poslovnih partnera koji su pristali da planirane avanse iz februara i marta prolongiraju za april kada se očekuje da će biti operativna kreditna sredstva.
Podsjetivši da se vlastitim snagama aktivno radi i na izradi dijelova takozvane nestandardne opreme, te da se u tom segmentu ostvaruju veoma dobri rezultati, Nedić je rekao da u roku od tri mjeseca treba da se izradi oko 250 tona ove opreme.
On je rekao da će na ovoj značajnoj investiciji uglavnom biti angažovane domaće i firme iz okruženja.
“Ova regija raspolaže kvalifikovanim kadrovima i dokazanim firmama koje mogu realizovati ovaj projekat u maksimalno optimalnom roku”, rekao je on i dodao da će svakodnevno biti angažovano oko 500 ljudi u periodu od šest mjeseci, što će značajno poboljšati negativan trend nedostatka posla na ovom području.
Nedić je naglasio da se ovim projektom stvaraju uslovi za otvaranje novih radnih mjesta, od čega samo u rudnicima 40 do 50 novih izvršilaca, dok bi se završetkom ove investicije obezbjedio dodatni posao drugim preduzećima.
On je napomenuo da porezi na ovaj energent-ugalj ostaju u zemlji i naglašava da će doći do smanjenja spoljnotrgovinskog deficita za više od 60 miliona KM.
Tehnički direktor preduzeća “Energolinija” Slavko Batinić kaže da su poslovi na realizaciji projekta maksimalno intenzivirani i dodao da brzina i kvalitet radova na demontaži daju nadu da će i svi drugi poslovi na ovom projektu biti obavljeni kvalitetno i na vrijeme.
“Ugovoreni su već započeti radovi na izgradnji skladišta uglja, dopreme i doziranja uglja u kotao. Ugovorena je isporuka opreme za dopremu uglja, te oprema automatike, cijevi i armature”, rekao je Batinić i dodao da su ugovoreni mašinski radovi na kotlu, izrada opreme za otpremu šljake i pepela za prečišćavanje dimnih gasova, te oprema za pripremu goriva i vazduha za sagorijevanje.
On je podsjetio da je, uporedo sa radovima koje obavljaju druga preduzeća, u toku i stručna obuka i osposobljavanje radnika za obavljanje poslova na novom, rekonstruisanom postrojenju.
“Realizacijom ove investicije ’Energolinija’ će smanjiti vlastite proizvodne troškove i stvoriti uslove da ponudi nižu prodajnu cijenu svojim kupcima, što u ovim teškim tržišnim uslovima predstavlja spas i za ‘Energoliniju’ i za mnoge druge privredne subjekte koji su direktno ili indirektno vezani za ovo preduzeće”, rekao je Batinić.
Projekat prelaska sa tečno-gasnog na čvrsto gorivo predstavlja veliki korak i za Grupaciju “Birač”. Prema izvršenim procjenama i analizama, efekti zamjene energenata za proizvodnju glinice i zeolita su izuzetno značajni. Proizvodna cijena bila bi smanjena od 15 do 18 odsto.
Generalni direktor Fabrike glinice “Birač” Virginijus Vajega ističe da bi se realizacijom ovog projekta obezbjedila veća konkurentnost proizvoda i značajno popravila tržišna pozicija ovog preduzeća.
Ovaj projekat imaće i značajne benefite za domaću privredu. Prelaskom sa tečno-gasnog na čvrsto gorivo–ugalj, godišnja potrošnja iznosila bi dodatnih 200.000 tona, što predstavlja značajno angažovanje rudnika i transportnih preduzeća, od kojih samo 4.500 dodatnih vagona za prevoz željeznicom.
Tehničkim uslovima projekta predviđena je maksimalna zaštita životne sredine, jer će biti instalirana savremena postrojenja za mokro prečišćavanje dimnih gasova koja će zadovoljiti ekološke norme u skladu sa zakonima o zaštiti životne sredine Republike Srpske. Srna