BEOGRAD, Srbija će morati da odluči između energetskog sporazuma sa Rusijom i već ratifikovanog Sporazuma o energetskoj zajednici jugoistočne Evrope, kazao je saradnik Ekonomskog instituta u Beogradu.
Prema riječima Mahmuda Bušatlije, Srbija se ratifikovanjem Sporazuma o energetskoj zajednici obavezala da će ukinuti monopole u energetici, dok se energetskim sporazumom sa Rusijom uvodi novi privatni monopol na najmanje dvije godine.
“To znači da ćemo imati problem u razgovorima sa Evropom, naročito ako se ispune ove najave da će vrlo brzo početi pregovori o pridruživanju”, kazao je on na predstavljanju publikacije Makroekonomske analize i trendovi.
Ekonomista Stojan Stamenković ukazao je da je sporazum sa Rusijom “katastrofalan” jer Srbija ne prodaje samo “zastarjelu tehnologiju Naftne industrije Srbije” već i monopol na srpskom tržištu na najmanje dvije godine, kao i sistem pumpi i koncesija na crpljenje nafte i gasa u Srbiji.
Stamenković je istakao da je državni monopol na tržištu nafte i derivata, uveden 2001. godine sa obrazloženjem da je to privremena mjera, uvedena radi sprečavanja “poreske evazije”, zamjenjen privatnim monopolom, koji je, prema riječima ovog stručnjaka, uvijek lošiji od državnog.
Govoreći o investicijama od 500 miliona evra na koje će se obavezati ruska strana, Stamenković je kazao da će Gasprom moći da ispuni tu obavezu iz profita, bez ulaganja dodatnih sredstava.
Sporazumom je otvorena mogućnost da se materijali, usluge i proizvodi potrebni za izgradnju gasovoda kroz Srbiju i skladišta gasa Banatski dvor oslobode poreza na dodatu vrijednost, a takvo oslobađanje bi, prema Stamenkovićevim rečima, bilo jedna vrsta subvencije, koju bi morao neko drugi da plati.
Prema riječima Stamenkovića, postavlja se pitanje i kako će tim sporazumom biti obezbjeđena energetska stabilnost, kada je sve u tuđem vlasništvu, a niko od zemalja u okruženju se nije potpuno odrekao vlasništvom nad energetskim izvorima.
Srbija i Rusija su 25. januara 2008. godine potpisale energetski sporazum o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede, koji predviđa zajedničku izgradnju dionice ruskog gasovoda kroz Srbiju i podzemnog skladišta gasa “Banatski dvor”. Prodaja Naftne industrije Srbije predviđena je Protokolom koji je potpisan istog dana.
Sporazum još nije dat skupštini na ratifikaciju.