NJUJORK, Na Wall Streetu su u utorak Dow Jones i S&P 500 indeks blago porasli jer je uspon cijena nafte podstakao akcije u energetskom sektoru, a pozitivno su na tržište uticali i solidni kvartalni poslovni rezultati nekoliko kompanija.
Dow Jones ojačao je 59 bodova ili 0,33 odsto, na 18.036 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,16 odsto, na 2.095 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,22 odsto, na 4.977 bodova.
Uspon Dow Jones i S&P 500 indeksa, nakon pada dan prije, ponajviše se zahvaljuje rastu cijena u energetskom sektoru za 1,7 odsto, pri čemu je akcija Exxona poskupila 1,5, a Chevrona 2 odsto.
Na londonskom je tržištu cijena barela nafte juče ojačala za 50 centi, na 58,43 dolara, dok je na američkom tržištu skočila za 1,4 dolara, na 53,30 dolara. To se zahvaljuje procjenama da će proizvodnja nafte iz škriljaca u SAD-u u maju pasti po prvi put nakon četiri godine, ali i slabljenju dolara.
Dolar je juče u odnosu na korpu šest najvažnijih svjetskih valuta na vrijednosti izgubio 0,75 odsto.
Međutim, od početka godine na dobitku je otprilike 10 odsto, pa se ulagači plaše da će visok kurs dolara naštetiti prihodima i zaradama američkih multinacionalnih kompanija s inostranih tržišta.
Zbog snažnog dolara, niske cijene nafte i hladne zime, analitičari su posljednjih mjeseci oštro smanjili procjene zarada američkih kompanija.
“Ta tri negativna čeona vjetra navela su analitičare na oštro smanjenje procjena zarada kompanija, očekujući najgori scenario. Ovo bi mogla biti jedna od dosad najomraženijih sezona kvartalnih poslovnih izvještaja”, kaže Art Hogan, strateg u kompaniji Wunderlich Securities.
Još početkom godine analitičari su očekivali rast zarada kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju za 5,3 odsto u odnosu na isti lanjski period, dok u najnovijoj anketi Reutersa procjenjuju da su zarade pale za 2,9 odsto.
Ako se to pokaže tačnim, bio bi to najslabiji kvartal još od trećeg tromjesečja 2009. godine. Međutim, analitičari obično procjene rezultata postave vrlo nisko kako bi kompanijama bilo lakše nadmašiti ih, a to otvara prostor za rast cijena akcija.
“Tako oštro smanjene procjene znače da će kompanijama biti lakše impresionirati ulagače”, kaže Hogan.
Cijena akcije JPMorgan Chasea porasla je juče 1,6 odsto, nakon što je najveća američka banka po aktivi izvijestila o rastu dobiti u prvom tromjesečju za 12 odsto, više nego što se očekivalo.
Akcija Intela poskupila je, pak, više od 2 odsto, nakon što je najveći svjetski proizvođač čipova u prvom kvartalu ostvario rezultate u skladu s očekivanjima, no najavio je oštro smanjenje kapitalnih investicija.
Akcija Nokije pojeftinila je, pak, 4 odsto, nakon vijesti da ta finska telekomunikaciona kompanija pregovara o preuzimanju francuskog Alcatel-Lucenta. Cijena Alcatela skočila je, pak, više od 13 odsto.
Uprkos rastu Dow Jones i S&P 500 indeksa, na tržištu vlada oprez, na što ukazuje ispodprosječan obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo 5,8 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim od početka mjeseca iznosi 6,1 milijardu.
Na većini evropskih berzi cijene su akcija juče pale. Frankfurtski DAX indeks oslabio je 0,90 odsto, na 12.227 bodova, a pariški CAC 0,69 odsto, na 5.218 bodova. Londonski FTSE ojačao je, pak, 0,16 odsto, na 7.075 bodova. Hina