BRISEL, Za 26 evropskih ostrva do 2020. biće izrađeni planovi za enegetsku tranziciju kako bi postala energetski samoodrživa i koristila obnovljive izvore energije.
Predstavnica Sekretarijata Čista energija za ostrva EU pri Evropskoj komisiji (Clean Energy for EU Islands Secretariatu) Briselu Maja Jurišić je, u okviru Evropskog kupa i kongresa za energiju i životnu sredinu 2019. u organizaciji BSEA, koji se juče nastavio na hrvatskom ostrvu Zlarin, rekla da je najvažnije da se izmapiraju potrebe stanovnika ostrva i pripremi realizacija projekata, koja će nakon toga uslijediti.
Ona je rekla Tanjugu da je riječ o inicijativi i vrsti pilot-projekta EU u cilju davanja podrške evropskim ostrvima, kako bi se prije svega vidjelo koje su potrebe lokalnih zajednica na ostrvima po pitanju energetike.
“Naš osnovnih zadatak je da tokom trajanja projekta koji je počeo u junu 2018. damo podrušku evropskim ostrvima pri planiranju energetske tranzicije i izradi strategije enegetskog plana. Tako da do 2020. se moraju predati planovi, nakon čega će se raditi na realizaciji projekata.”
Projekat podrazumjeva da se u prvoj fazi, do septembra 2019. pripreme planovi za energetsku tranziciju šest ostrva Aran Islands u Irskoj, Cres-Lošinj u Hrvatskoj, Sifnos u Grčkoj Culatra u Portugalu, Salina u Italiji i La Palma u Španiji.
Ostalih 20 ostrva to treba da urade do ljeta 2020. godine, a to su Hvar, Brač i Korčula u Hrvatskoj, zatim Kökar (Finland), Marie-Galante (France), New Caledonia (France), Krit i Samos (Greece), Cape Clear (Ireland), Favignana i Pantelleria (Italy), Azori (Portugal), Ibica i Mallorca, Menorca, A Illa de Arousa (Spain), Gotland i Öland (Sweden), Orkney i Scottish Islands (UK).
Maja Jurišić ističe da je najvažnija stvar u toj inicijativi pritup odozgo na dolje odnosno ne samo da EK prepozna potrebu ostrvljana već i da sami građani žele da dođe do te tranzicije.
“Da se politika prilagodi njihovim konkretnim potrebema. Sada je još rano govoriti o potpunom prelasku na obnovljive izvore energije i u Hrvatskoj za sada jedino pričamo o solarima na ostrvima. Sunce, more i vjetar su tu i nemamo šta izmišljati, to je čista energija”, navela je ona.
Jurišićeva je, takođe, naglasila da je najvažnije da se radi na promjeni svijesti ljudi.
Kako kaže, važno je da se svi lokalni učesnici umreže i tu moraju biti uključene i akademske zajednice, preduzetnici, lokalne samouprave i udruženja građana.
Moramo krenuti od malih koraka, poručila je Jurišićeva.
Zlarin je prvo ostrvo u Hrvatskoj i jedno od prvih u Evropi koje je započelo projekat “Ostrvo bez plastike”, kao pobjednik takmičenja inicijative Adriatic plastic challenge.
Kongres organiziju BSEA (Busines s Sailing Experience Agency) uz podršku FEDARENE (European Federation of Agencies and Regions for Energy and the Environment) i Energetske zajednice (Energy Community).
Energetski kongres se organizuje u nesvakidašnjem formatu “poslovnog jedrenja”.
Regata je nakon plovidbe od Ssibenika do Kornata, juče stigla u Zlarin. Tanjug