LONDON – Velika Britanija počela se jako zaduživati zbog poskupljenja energije i rastuće inflacije.
U oktobru se neto zadužila za 13,5 milijardi funti, u poređenju sa 9,2 milijarde funti u istom mjesecu prošle godine. Javni dug zemlje tako je prošli mjesec narastao na gotovo 2,460 milijardi evra, odnosno na 97,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Analitičari procjenjuju da je visoko zaduživanje u oktobru rezultat vladine mjere zaštite domaćinstava od visokih cijena energenata. Vlasti su u jesen uvele dvogodišnje ograničenje cijena struje i gasa za domaćinstva, a zatim i šestomjesečno ograničenje za preduzeća, javne ustanove i nevladine organizacije. Na taj korak su se odlučili zbog bjesomučne inflacije, posebno visokih troškova energije, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
“Ispravno je da je zemlja povećala svoje zaduživanje kako bi podržala milione preduzeća i porodica”, komentirao je brojke novi britanski ministar finansija Jeremy Hunt.
“Ali da bismo odgovorili na izazov inflacije podstaknute vrtoglavim porastom računa za energiju, ključno je postaviti javne financije na održiviji put”, dodao je.
Hunt je prošle sedmice predstavio budžetski plan koji ima za cilj dovesti brojke u red i smiriti porast inflacije. Plan uključuje 55 milijardi funti povećanja poreza i smanjenja potrošnje, uključujući zamrzavanje iznosa poreskih olakšica za građane i povećanje poreza na neočekivanu dobit od energetske industrije.
Ministar je tada objasnio i da je Velika Britanija u recesiji.
„Britanska privreda sljedeće će se godine smanjiti za 1,4 odsto, a nezaposlenost će porasti sa sadašnjih 3,6 odsto na 4,9 odsto do 2024. godine“, rekao je on. SEEbiz