BANJALUKA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević rekao je da energetika predstavlja strateški sektor i pokretač ukupnog razvoja Republike Srpske, uz pretpostavku kvalitetnog i efikasnog korišćenja i upravljanja potencijalima.
Kovačević je naveo da Republika Srpska raspolaže energetskim resursima i da ima Strategiju razvoja energetike do 2020. godine u kojoj je posebna pažnja posvećena energetskoj efikasnosti.
“Segment energetske efikasnosti na našim prostorima je u povoju, ali i pored toga pažljivo pratimo i analiziramo trendove u okruženju i EU i u toku je izrada zakonodavno-pravnog okvira u ovom segmentu”, rekao je Kovačević i dodao da je to obaveza u skladu sa ugovorom o uspostavljanju energetske zajednice jugoistočne Evrope.
Obraćajući se učesnicima međunarodne stručne konferencije o energetskoj efikasnosti, Kovačević je rekao da je u planu osnivanje agencije koja će se baviti unapređenjem i regulacijom ove oblasti.
“Agencija će omogućiti stvaranje integralnog pristupa energetskoj efikasnosti angažujući sva raspoloživa znanja u oblasti energetike, stanogradnje i industrije, istovremeno stvarajući bolju prohodnost finansijskih sredstava, znanja i ideja, a samim tim i otvaranje mogućnosti domaćim institucijama i kompanijama da apliciraju i koriste sredstva evropskih fondova”, istakao je Kovačević.
Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Jasmin Komić rekao je da prirodni resursi nisu neiscrpni i da neodgovornim odnosom prema onome što je naslijeđeno od predaka može biti dovedena u pitanje budućnost potomaka.
“Na globalne probleme zagađenja životne sredine, povećanje koncentracije ugljen-dioksida, povećanje korišćenja energije iz alternativnih izvora i najnovijih tehnologija, može se odgovoriti samo zajedničkim djelovanjem naučno-istraživačke zajednice, privatnog sektora i organa vlasti”, istakao je Komić.
On je dodao da je u toku usvajanje Strategije razvoja nauke i tehnologije Republike Srpske do 2016. godine u kojoj se navodi da je ključno uspostavljanje inovacionog sistema RS koji bi u jednu efikasnu cjelinu integrisao naučno-istraživački, razvojno-tehnološki i proizvodni sektor.
Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović rekao je da je konferencija dio manifestacije “Energetski dani Banjaluka 2012”, koju drugi put organizuje ova lokalna zajednica.
On je podsjetio da je Banjaluka među prvima potpisala Sporazum gradonačelnika evropskih gradova i time izrazila želju da doprinese smanjenju uticaja klimatskih promjena.
“Želimo da u našem gradu poboljšamo kvalitet života, racionalnije trošimo energiju, da utičemo na potrošače svih vidova energije i da ih edukujemo kako to da čine, a da ne umanje kvalitet života”, rekao je Davidović.
Na međunarodnoj stručnoj konferenciji o energetskoj efikasnosti učestvuje oko 200 domaćih i stranih eksperata. Srna