BEOGRAD, Ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić Srbije izjavio je da su i Ujedinjeni arapski emirati pokazali interesovanje za gradnju luka i drugih objekata na obalama Dunava.
Srbija je počela da realizuje projekte na otklanjanju ukupno 82 ‘uska grla’ na toku Dunava, koji je evropski Koridor 7, rekao je Mrkonjić za Tanjug.
„Interes svih zemalja duž Dunava je ogroman za naše projekte u vezi sa tom rijekom“, naveo je ministar saobraćaja dodajući da je veoma važno da se očisti riječno dno Dunava.
Srbija ima najbolji i najplovniji dio Dunava u dužini od 588 kilometara, a plovidba je na kritičnim sektorima ograničena ili otežana, naročito pri niskim vodostajima.
Ugovor je takav da omogućava da se onim što se izvadi iz Dunava plaćaju radovi, naglasio je on.
Dunavski plovni put ili evropski Koridor 7 dugačak je 2.845 kilometara i spaja centralnu Evropu sa Crnim morem i najjeftinijim transportom povezuje 10 država – Njemačku, Austriju, Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, Srbiju, Rumuniju, Bugarsku, Moldaviju i Ukrajinu.
Srbija je preko kanala Majna-Dunav povezana sa Rajnom, Sjevernim i Baltičkim morem i Atlantskim okeanom.
On je rekao da je Bosna i Hercegovina dobila kredit od jedne međunarodne finansijske institucije za taj posao i da će se Srbija priključiti tom projektu.
Evropska komisija je u junu 2009. dobila mandat od Savjeta EU za izradu zajedničke sveobuhvatne strategije za zemlje Dunavskog sliva.
Poslije dužih priprema i niza skupova i konferencija na kojima je sa svojim konkretnim prijedlozima aktivno učestvovala i Srbija, 8. decembra 2010.
Najzad, 24. juna 2011. Savjet EU donio je zaključak u kome je pozvao sve aktere da se aktivno uključe u sprovođenje strategije, čime je proces usvajanja strategije i formalno okončan.
Doprinos Srbije ogleda se i u činjenici da je ona jedan od koordinatora i to za dvije oblasti strategije – nauku i transport. Tanjug